בית מרקחת ארמון

בית מרקחת ארמון

מתמחה ב: דיקור סיני, הומאופתיה קלאסית, רפואת צמחים קלינית, נטורופתיה, אירוודה, אבנים חמות, אירידולוגיה, אקופרסורה, ארומתרפיה, דיקור יפני, דיקור קוראני, הומו טוקסיקולוגיה, הידרותרפיה, הילינג, טווינה, יוגה, סוג'וק, סו טאי, עיסוי הוליסטי, עיסוי משולב, עיסוי נשים בהריון, עיסוי צרפתי, עיסוי רפואי, עיסוי רקמות עמוק, עיסוי שוודי, עיסוי תאילנדי, עיסוי תינוקות, פרחי באך, שיטת ג'הארה, צמחי מרפא סיניים, רפלקסולוגיה, שונישין, שיאצו, רייקי, תזונה סינית

צמחי מרפא - אז והיום

עוד משחר בריאתם החלו בני אדם (ומן הסתם גם בעלי חיים שונים) לעשות שימוש בצמחים לכל מטרה שאפשר להעלות על הדעת. צמחים שימשו ומשמשים לבניית כלים ומגורים, לביגוד, לחימום, לצרכים פולחניים, וכמובן כמזון וכאמצעי ריפוי.

מלכתחילה אימצו התרבויות השונות סביב העולם את הצמחים שסביבן, וכך באו לעולם רפואות הצמחים האינדיאניות, הערביות, הסיניות, ההודיות, הצפון אירופאיות וכיוצא באלה. מסעות ונדודי האדם (והציפורים) ניידו צמחים, ועמם את הידע הקשור בהם, ממקום למקום, ויצרו השפעות הדדיות בין התרבויות השונות – בכלל זה הידע הקשור ברפואת צמחים.

השימוש הרפואי בצמחי תבלין ובצמחים בכלל ידוע לנו ומתועד החל מהרגע בו החלה ההיסטוריה הכתובה של האדם (הודו, סין, מצרים העתיקה, יוון) והוא מלווה אותנו כבר אלפי שנים. שימוש בצמחים רווח בארצות ה"ילידיות" אך גם בארצות המערב, ולא זאת בלבד אלא שהתרופות ה"קונבנציונליות" צמחו, תרתי משמע, מעולם צמחי המרפא (אספירין, קולכיצין, דיגוקסין, מורפין ועוד דוגמאות לרוב).

ההתקדמות הטכנולוגית והמדעית שאפיינה את תרבות המערב החל מסוף המאה ה-18 הביאה לפריצת דרך חסרת תקדים במדעי הרפואה והכימיה, וכך באו לעולם התרופות המתקדמות יותר – החצי-סינתטיות (ממקור צמחי ועם שינוי כימי כלשהו) והסינתטיות (שנבנו במעבדה בתהליכים כימיים מכוונים). תרבות השימוש בצמחי מרפא בארצות המערב הלכה ודעכה אך לא נעלמה לחלוטין.

תופעה זו לא פסחה גם על ישראל. אמנם החל מראשית שנות השלושים של המאה הקודמת התפתח בארץ מחקר סביב האפשרויות הרפואיות הגלומות בצמחי ארץ ישראל (אפילו חברת "טבע" הגדולה נולדה ממפעל ששם לו למטרה ליצור תרופות מחומרי טבע – ומכאן שם החברה), אולם, להוציא קומץ אנשים ומוסדות, לא היה לכך כל המשך (לא מדובר, כמובן, בחברות המסורתיות). ואכן בשנות השישים והשבעים של המאה הקודמת היו רק בתי מרקחת מעטים, ובהם בית המרקחת "ארמון" בחיפה, מראשוני בתי המרקחת בחיפה, שעסקו בצמחי מרפא.

אם סטודנט בבית ספר לרוקחות באירופה של תחילת המאה ה-20 בילה שנים בקורסים הקשורים בצמחי מרפא, הרי שסטודנט בשנות השבעים למד הרבה פחות, ומשנות השמונים כמעט שלא הוקדשו שעות ללימוד התכונות הרפואיות של צמחים.

החל משנות השמונים, במקביל להתרחשויות בתחום תוספי התזונה בארץ ובעולם המערבי כולו, החל גל חדש וחסר תקדים של עניין בתכונות הרפואיות של צמחים. כעת לא היה מדובר רק בצמחי מרפא מקומיים, אלא בצמחים מכל העולם. קמו מכללות שונות שבהן מלמדים את תורת הריפוי בצמחים, ויש לא מעט מרפאים וגם רופאים שהפכו את השימוש בצמחים לחלק בלתי נפרד מהפרקטיקה שלהם.

כיום אנחנו מצויים בתקופה שבה הצטבר, הודות להגברת השימוש וריבוי המחקרים, ידע לא מבוטל בתחום זה. מפעלים (כמו ברא צמחים), מוסדות לימוד וארגונים רבים עוסקים בהיבטים השונים של צמחי המרפא, ובמדינות רבות נעשית גם רגולציה בתחום. במדינות המערביות והמתועשות מהווה ההרבליזם (או הפיטותראפיה) חלק בלתי נפרד מעולם הרפואה המשלימה.

הגם שפעילותם הרפואית של הצמחים נחשבת מתונה, יחסית לתרופות סינתטיות פוטנטיות, הרי חשוב לבדוק את מידת התאמתם לחולה ולתרופות אחרות שהוא נוטל, ומסיבה זו, מקצת הצמחים מוגדרים בחוק כצמחי מרפא המותרים לשיווק אך ורק בבתי מרקחת, וחלקם (צמחים רעילים או צמחים גורמי הזיות ונרקוטיים) אף אסורים כלל לשיווק ולשימוש.

בישראל נחלקים הצמחים לשתי קבוצות עיקריות – צמחי מרפא והצמחים המוגדרים במסגרת הפיקוח על תוספי תזונה. עם האחרונים נמנים מרבית הצמחים שבהם עושים שימוש. הפיקוח על הייבוא והשיווק של צמחים אלה נתון בידי שירות המזון הראשי של משרד הבריאות. קבוצת צמחי המרפא, אשר הפיקוח עליה נתון בידי אגף הרוקחות של משרד הבריאות, מונה כמה עשרות צמחים, שבהם (רשימה א') צמחים המותרים לשיווק אך ורק בבתי מרקחת, ואחרים (רשימה ב') האסורים בשיווק.

בית המרקחת "ארמון" בחיפה - בית מרקחת הומיאופתי - הנמנה עם בתי מרקחת בחיפה הוא מהבולטים בארץ העוסקים בתחום צמחי המזון והמרפא.

חזרה לעמוד מאמרים