גיא פולק

גיא פולק

מתמחה ב: דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים

משוואה עם נעלם

גיא פולק-Dip.CM (I.A.TCM) ראש תחום רפואה סינית, שיר"מ-שירותי רפואה משולבת, מרכז רפואי אסף הרופא.
תמונה שחוזרת על עצמה במרפאות רבות של רופאי משפחה, אורולוגים, אורטופדים ועוד היא תלונות חוזרת ונשנות על כאבים חזקים שאינם מרפים בזמן שכל בדיקות ההדמיה והמעבדה טוענים לאי הימצאות הסברים המוכיחים טענה זו.

לעיתים הכאב הוא בברכיים לעיתים בגב, פעמים אחרות כאבי הבטן אינם פוסקים ובאחרים הראש לא נותן מנוח מהכאבים העזים.
אחת מבעיות הכאב המופיעות בעיקר אצל נשים, אך גם אצל גברים, היא כאבים בשלפוחית השתן עצמה.לפי איגוד האורולוגים האמריקאי כ 95% מהחולים הן נשים וכ 5% הם גברים.
תסמונת השלפוחית הכואבת Bladder Pain Syndrome-BPS היא שמה של מחלה של השלפוחית אשר בהגהה מקצועית נקראת Interstitial Cystitis ונכנסת תחת כנפיה של קבוצת מחלות כאב אגן בשם כאבי אגן כרונים - UCPPS- Urology Chronic Pelvic Pain Syndrome
.התמונה הקלינית דומה מאוד לתמונה הקלינית אצל נשים הסובלות מדלקות חוזרות של דרכי השתן ולכן גורמת לעיתים לבלבול ואבחנה שגויה. בנוסף כאבי בטן תחתונה הדומים מאוד לכאבי מחזור ולעיתים כאבים עד איזור החיץ, כאבים באגן, דחיפות ותכיפות בהשתנה והשתנתה לילה.
זמן ממוצע לאבחון המחלה הוא 7 שנים ומכך ניתן להסיק כי ישנן נשים רבות הסובלות מהמחלה ונמצאות באותו חוסר וודאות תקופה ארוכה בחייהן.

לרוב מגיעות נשים למרפאתנו לאחר מסכת של ביקורי רופאים, בדיקות, טיפולים שאינם צלחו ובעיקר תחושת חוסר אונים מלווה בניצוץ של תקווה לאחר שאובחנו וקיבלו כותרת לבעיה!!!
ההיכרות עם המחלה והיכולת לאבחן אותה אצל חלק מהנשים המתלוננות היא חלק בהתמודדות והקושי המלווים עם המצב.
ד"ר סתיו קובי – מומחה בכירורגיה אורולוגית . מנהל יחידה לנויורו-אורולוגיה ומחלות נלוות במרכז רפואי אסף-הרופא. במסגרת תפקידו, ד"ר סתיו מרכז את נושא אורולוגית הנשים במחלקה, ואחראי על ניהול השירות האבחנתי והניתוחי בתחום.
בימים אילו קמה עמותה למען קידום המודעות למחלות ותסמונות שלפוחית השתן, מטרות העמותה:
1. קידום המודעות לטיפול ואבחון מוקדם בקרב הרופאים
2. הכנסת תרופות לסל הבריאות
3. הקמת קבוצות תמיכה וידע למטופלים
4. הגברת המחקר הקליני ושיתוף פעולה ותמיכה עם חברות התרופות והציוד הרפואי
אנו זקוקים לחברים למען השגת מטרות אילו.

בחלק מהמקרים המאובחנים כתסמונת השלפוחית הכאובה הטיפול הניתן הוא טיפול מולטידיסיפלינרי, כלומר טיפולים שונים מארסנל הטיפולים המערביים וטיפול ברפואה משלימה.שיתוף הפעולה בין שיר"מ-שירותי רפואה משולבת לבין המחלקה האורולוגית מתבצע מזה 4 שנים.
השיטה המקובלת והנחקרת ביותר לטיפול זה היא דיקור סיני וצמחי מרפא סינים.התפיסה הסינית למחלת השלפוחית הכאובה שונה מזו המערבית. האבחנה המבדלת המחלה זו נגזרת פעמים רבות דווקא מהסימפטומים המופיעים אצל המטופלת וכך גם ההחלטה על אופי הדיקור וצמחי המרפא הניתנים. הדיקור מבוצע באזור פרקי הידיים והרגליים ומשפיעה ישירות על כאבי השלפוחית. בשילוב עם צמחי מרפא פוטנטים לכאב שלפוחית השתן.לעיתים יופיעו במרפאה נשים המאובחנות עם IC (תסמונת השלפוחית הכאובה) אך הטיפול שינתן שונה לחלוטין האחת מהשניה. לדוגמא, הגיעו למרפאתנו שתי נשים בגילאי ה 40 המאובחנות עם IC מזה 5 שנים. שתיהן סובלות מכאבים באזור הבטן התחתונה המתוארים ככאב חד וחזק שלעיתים מקרין לאזור פי הטבעת. אחת מהנשים מתארת כי תחיפות ודחיפות במתן שתן במהלך היום משפיעים מאוד על אורך החיים שלה ועליה לחשוב פעמיים לפני שמתכננת את עיסוקיה במהלך היום. המטופלת השניה גם היא אובחנה כחולת IC מתארת מצב בו איכות חייה מושפעת דווקא מכאבי האגן ובטן תחתונה וכאב במתן שתן וכי משככי כאב אינם יעילים. למרות האבחנה המערבית הזהה יקבלו המטופלות טיפול שונה זו מזו.
המטופלת הראשונה תאובחן במחלה סינית בשם Yi Niao המתארת את דחיפות ותכיפות במתן שתן במחלה ולעומתה תאובחן המטופלת השנייה תאובחן ב Lin Zheng ו Long Bi המתארת מחלה הגורמת
כאב דומיננטי באזור האגן ובזמן מתן שתן.
התפיסה האבחנתית השונה בין הרפואה הסינית לרפואה המערבית יוצר טיפול שונה לחלוטין בין מטופלת למטופלת ולכן חשיבות האבחנה היא הראשונה במעלה.
ב1987 2002 ו 2008 פורסמו מספר מחקרים שהראו את הקשר בין דיקור סיני להפחתה בעוצמות הכאב במחלת השלפוחית הכאובה. ובעבודת מחקר אחרת נבדקה השפעת האלחוש המקומי על דופן שלפוחית השתן כהליך לאבחון מקור הכאב.

הטיפול בתסמונת השלפוחית הכאובה משלב שיטות מגע כמו שיאצו או רפלקסולוגיה כדי לטפל בפן הרגשי ובסטרס הידועים כטריגרים להתפרצות הכאבים.
שיטת טיפול נוספת המקובלת לטיפול בתסמונת השלפוחית הכאובה היא הביופידבק.
בכל שאלה ובקשה נשמח לעמוד לצדכם.

חזרה לעמוד מאמרים