דן מוזר

דן מוזר

מתמחה ב: דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים

רפואה סינית על פי שיטת הגזעים והענפים

שיטת ריפוי עתיקה הלוקחת בחשבון אנרגיה הקשורה ב10 הגזעים השמימיים ו12 הגזעים הארציים


לוח השנה הסיני העתיק בנוי מאטראקציה של שני מחזורים: 10 גזעים שמימיים ושנים עשר ענפים ארציים.

הסינים הקדמונים יחסו חשיבות רבה לתהליכים שקרו סביבם. הם התבוננו בטבע וניסו ללמוד על מחזורים ותהליכים תוך כדי צפייה. הם האמינו שהכול פועל על פי אותם חוקים: הטבע. הצומח, האדם, היקום. הם נסחו מערכת שלמה של חוקים ששולטים בכל, למשל אחד מאותם חוקים הוא חוק הניגודיות או הקוטביות שהוא היין והיאנג. חוק אחר עוסק בכך שהכול שוכן בין שמיים וארץ, ובכלל זה האדם. מכאן שהאדם מצוי תמיד במרחב השפעה הן מלמעלה, השמיים, והן מלמטה, הארץ. מכאן הצעד הבא עבורם היה ללמוד מהן אותן השפעות ולנסח אותם בצורת מחזורים שמימיים ומחזורים ארציים.

הגזעים השמימיים מיצגים את השפעות השמיים: היקום, הכוכבים,השמש, הירח וכולי. כל המתעניין באסטרולוגיה יודע שכל התנועה השמימית בנויה ממחזוריות. למשל תנועת כדור הארץ סביב השמש או תנועת הירח סביב כדור הארץ. חכמי סין העתיקה עקבו במשך שנים רבות אחרי מחזוריות זו והגיעו למסקנה שזו ניתנת לחלוקה ל10 מקטעים (גזעים) שבכל מקטע השפעה אנרגטית דומיננטית אחרת. כל מקטע מאופיין בשלל גורמים הלקוחים מעולם המושגים שיצרו הם כמו טעם, צבע, יין או יאנג, אלמנט (אדמה, מתכת, מים, עץ או אש) ועוד, וביחד מייצגים מערכת אנרגטית שמהדהדת בכל המרחב, ובכלל זה האדם.

הענפים הארציים מייצגים את השפעת האדמה: מה קורה סביב לנו? עונות השנה, מחזורי יום ולילה, גאות ושפל וכדומה, כאן מצאו הם שישנם שנים עשר מקטעים וזה למעשה תואם גם את הדרך בה אנו חיים היום: שנים עשר חודשים בשנה, 24 (12*2) שעות ביממה ועוד. האדמה משקפת את השמיים ומקרינה בחזרה אל האדם. ענפים אלו מוכרים לרבים מאיתנו דרך סמלי החיות הלקוחות מלוח השנה הסיני: הקוף, החזיר, הנמר, התרנגול – שנים עשר בסך הכול.

כיון שכל יחידת זמן מאופיינת, על פי מה שנאמר עד כה, במקטע שמימי (גזע) ומקטע ארצי (ענף), קיבלנו אם כן צרוף מחזורים של 12 ענפים ו10 גזעים, ובסך הכול מחזוריות של 60. אם נתייחס ליחידת זמן של שנים נקבל שכל 60 שנה חוזרים לאותו צרוף של גזע מסוים עם ענף מסוים וזה יוצר את הצרוף האנרגטי המאפיין אותה שנה.

בעבר חי האדם בהתאמה מלאה עם מחזורי הארץ: באביב הוא זרע, בקיץ התבואה גדלה, בסתיו הוא קטף ובחורף הוא נח יחד עם כל היקום. בתקופה המודרנית התרחק האדם ממחזוריות הטבע ואינו מקבל עוד את המסגרת שמעניקים לנו מחזורי הטבע. הקידמה אפשרה לאדם ליצור מיקרוקוסמוס משל עצמו. כשחם לו הוא מפעיל מזגן, כשקר לו הוא נוסע לארצות חמות. כשחפץ הוא בפרי או ירק שלא בעונתו הוא משנע אותם ממדינות אחרות או מיצר מיקרו-אקלים (חממה) המאפשרת לו לגדלם אף לא בעונתם.

השינוי שהאדם יצר בסביבתו לא שינה באופן מהותי את חוקי הטבע אלא יצר מעטפת שטחית ושברירית. החוק הקוסמי והאנרגיות הרלבנטיות עדיין חלים עליו. לכן רפואה סינית על פי שיטת הענפים והגזעים
תיקח בחשבון את האנרגיה הדומיננטית בזמן הנוכחי (זמן הטיפול) בשילוב עם האנרגיה שהייתה דומיננטית בזמן לידתו של המטופל (הקונסטיטוציה האנרגטית). הטיפול שיבחר יהיה אופטימאלי בהתחשב בכוחות האנרגטיים הפועלים על האדם.

חזרה לעמוד מאמרים