טבע בנחלה

טבע בנחלה

מתמחה ב: הומאופתיה קלאסית, רפואת צמחים קלינית, נטורופתיה, צמחי מרפא סיניים, תזונה סינית

סובלים מדיכאון ? לתוספי התזונה יש פתרון !

מי מאיתנו לא הרגיש בעברו קצת ירידה במצב רוח, אולי אפילו דיכאון שבא והולך. לעיתים קרובות אנו יודעים היטב מה הסיבה להרגשתנו הירודה. המצב בבית, בעבודה, עם החברים, המשפחה, האשה, הילדים, וכמובן איך אפשר בלי המצב במדינה. אבל מה קורה כאשר ההרגשה הזאת לא חולפת והיא מלווה אותנו יום יום. מה קורה כאשר פתאום נוחת עלינו דיכאון בלי כל סיבה נראית לעין. אז מה עושים? רוב האנשים, אם מצבם לא כל כך קשה, ימשיכו לחיות עם ההרגשה הזאת וינסו להמשיך כך את החיים. חלק מהאנשים יפנו לטיפול פסיכולוגי או במקרים קשים יותר לטיפול פסיכאטרי שפשוט ימלא אותם בתרופות פסיכאטריות הגורמות יותר נזק מתועלת.

אז מה באמת עושים? לטבע יש את הפתרון. אך לפני שניגש לפתרון עצמו, קצת מבוא לביוכימיה. המוח שלנו מייצר מוליכים עיצביים בין תאים הנקראים נוירוטרנזמיטורים. המטרה שלהם להעביר מידע מתא עצב אחד לשני. הנוירוטרנזמיטור העיקרי המעורב בדיכאון הוא סרטונין. תפקידו העיקרי הוא בוויסות מצב הרוח. שני נוירוטרזמיטורים אחרים המעורבים כאן הם דופמין ונוראדרנלין. כאשר המוח אינו מייצר מספיק מהם, אדם ירגיש עייף, חסר מוטיבציה ומעורפל. נוירוטרנזמיטור רביעי נקרא GABA, הוא עוזר לרגיעה. כשהרמות של GABA נמוכות אדם ירגיש חרד ומוטרד. האיזון בין 4 הנוירוטרנזמיטורים הללו הוא מה שנותן לנו את ההרגשה הטובה, המוטיבציה, האנרגיה לעשות דברים ומצב רוח טוב.

להלן מספר תוספי תזונה עיקריים לטיפול בדיכאון:

5-HTP (5-HYDROXYTRYPTOPHAN) – חומצת אמינו טבעית המופקת מצמח הנקרא Griffonia simplicifolia. גופנו הופך5-HTP לסרטונין בכבד. חומצה זו היא גם תוצר ביניים של פירוק חומצת האמינו ל-טריפטופן. שימוש בחומצת אמינו זו כתוסף מעלה את רמות הסרטונין בגוף וע"י כך משפר את מצב הרוח.

ויטמין D- הויטמין הכי פופולרי בתקופה האחרונה. מסתבר שרוב האנשים סובלים מחסר בויטמין זה, למרות שגופנו מייצר אותו מהשמש עדיין לרובנו יש חוסר. ויטמין D עוזר למוח לייצר סרטונין. נעשו מחקרים בארה"ב בעיקר בטיפול ב ( SAD( Seasonal Affective Depression דיכאון עונתי. במחקר כפול סמיות שנעשה בארה"ב. אנשים שקיבלו 400-800 IU ויטמין D למשך חמישה ימים בימי שיא החורף הראו שיפור משמעותי במצב הרוח מול קבוצת הביקורת.

SAMe (S-Adenosyl-L-Methionine) - חומר המופק באופן טבעי בכבד מחומצת האמינו מתיונין, אשר אותה אנו מקבלים בשפע מהמזון שלנו. ויטמין B12 וחומצה פולית הם הכרחיים בסינטוז של SAMe. חוסר באותם ויטמינים וכתוצאה מזאת חוסר בSAMe נראו אצל חולים הסובלים ממחלות כגון דיכאון, אלצהיימר, מחלות כבד ומחלות לב. שימוש בו כתוסף לאורך זמן הראה גם שיפור במצב הרוח במיוחד נראו תוצאות טובות אצל חולים הסובלים ממניה דיפרסיה.

DHEA(dehydroepiandrosterone) – הורמון המופק בבלוטת האדרנל. לאחר הפקתו בבלוטת האדרנל הוא משתחרר למחזור הדם ומשם הוא הופך להורמונים אחרים לפי הצורך. נעשו מספר מחקרים שהראו רמות נמוכות של הורמון זה אצל אנשים הסובלים מדיכאון. מחקרים אחרים הראו שאנשים שסבלו מדיכאון הראו שיפור לאחר לקיחת תוסף תזונה זה. לפני נטילת תוסף זה רצוי לבדוק את רמתו בבדיקות דם ואם הם נמוכות הוא בהחלט יכול להועיל.

ל-פנילאלנין/ די ל פנילאלנין( DLPA) – חומצת אמינו שהיא בעצם אבן בנין למגוון רחב של חלבונים המיוצרים בגופנו. פנילאלנין הופכת לטירוזין שבהמשך הופכת ל ל-דופה, נוראדרנלין ואדרנלין. נורוטרנזמיטורים שחוסר בהם יכול לגרום למצבי עייפות וחוסר מוטיבציה. אנשים הסובלים מPKU לא להשתמש בחומצת אמינו זו. פנילאלנין גם הופכת בגוף לחומר הנקרא פנילאתילאמין, חומר אשר נמצא באופן טבעי במוח ותורם לשיפור מצב הרוח.

ישנם כמובן עוד תוספי תזונה רבים נוספים אשר יכולים לעזור לנו במצבים של דיכאון וחרדה כגון אומגה 3, ויטמיני B , סלניום. אני ממליץ לאנשים הסובלים מדיכאון להתחיל במולטי ויטמין טוב העשיר בויטמיני B אשר תומכים במערכת העצבים ובנוסף לזאת פורמולה מחוזקת של אומגה 3. אלו הם דברים בסיסים שגופנו צריך והוא לא מקבל אותם במידה מספקת מהמזון.

לא לשכוח, לפני שאתם רצים לבית הטבע הקרוב לקנות את אותם התוספים שהזכרתי, צריך לזכור שלדיכאון יש מיליון סיבות וחשוב להוועץ באיש מקצוע.

חזרה לעמוד מאמרים