יוסי קיטרו

יוסי קיטרו

מתמחה ב: דיקור סיני, נטורופתיה, אירידולוגיה, אקופרסורה, טווינה, עיסוי משולב, עיסוי נשים בהריון, עיסוי רפואי, עיסוי רקמות עמוק, עיסוי שוודי, צמחי מרפא סיניים, רפלקסולוגיה, שיאצו

Where God and Titan Meet or Where Mind Body and Soul Become One A New Theoretical Approach to Physical Model for Understanding Qi Meridians and In By

הכל החל לפני כשנה וחצי. אז החלטתי לצאת למסע מדעי ואפילו הייתי מעז לכנותו פילוסופי. סוף המסע יהיה, כאשר אמצא את המודל הפיזיקאלי אשר על פיו אוכל לומר – "סוף סוף, אני מבין שיש אמת מדעית ברורה, ברפואה הסינית המסורתית, ואכן הוכחתי את קיומם של המרידיאנים והצ'י".
עבודה זו הינה עבודת חיים. אני יודע מה המטרה, אני יודע מה השאלות עליהן אני רוצה לענות. אני גם יודע שיכול להיות שזו עבודה המצריכה יותר מגילגול חיים אחד על מנת לענות על כל השאלות, ובטוח אני, שבסיום העבודה אצא עם יותר שאלות לא פתורות, הרבה יותר מאשר אלה שאיתן נכנסתי למחקר.


Where God and Titan Meet

or

Where Mind Body and Soul Become One

A New Theoretical Approach to Physical Model

for
Understanding Qi Meridians and Integrative Medicine

By Yossi KiTARO N.D. Dipl.Ac


Ph.D & MBMD

Natural Medicine & Mind-Body Medicine

Mind-Body Medical University U.S.A

Ph.D. Dissertation

November, 2011

תודות

ראשית תודה לריקי רעייתי שבלעדיה לא הייתי מגיע לכתוב עבודה זו. תודה לך כי בלעדייך לא הייתי יודע מה טמון בי, ותודה על האמון ובכלל על מי ומה שאת.
לבני היקרים ניר וזיו וגם לך גליה, על כך שלימדתם אותי דבר או שניים על החיים בכלל ועל אהבה בפרט.
לנכדתי האהובה גבריאל, על השיחות שלנו ועל אותן שאלות שנשאלו בתמימות והייתי חייב לאמץ את מוחי על מנת למצוא את התשובות, לא רק בשבילך אלא גם בשבילי. שאלות אלה גרמו לטוויסטים בעבודת המחקר, כל זה ואת רק בת חמש.
ואחרונים אחרונים חביבי לחמתי וחמי, רג'ין וארנסט שהחזקתם אותי בימים הקשים ביותר של חיי.

Abstract
הכל החל לפני כשנה וחצי. אז החלטתי לצאת למסע מדעי ואפילו הייתי מעז לכנותו פילוסופי. סוף המסע יהיה, כאשר אמצא את המודל הפיזיקאלי אשר על פיו אוכל לומר – "סוף סוף, אני מבין שיש אמת מדעית ברורה, ברפואה הסינית המסורתית, ואכן הוכחתי את קיומם של המרידיאנים והצ'י".
עבודה זו הינה עבודת חיים. אני יודע מה המטרה, אני יודע מה השאלות עליהן אני רוצה לענות. אני גם יודע שיכול להיות שזו עבודה המצריכה יותר מגילגול חיים אחד על מנת לענות על כל השאלות, ובטוח אני, שבסיום העבודה אצא עם יותר שאלות לא פתורות, הרבה יותר מאשר אלה שאיתן נכנסתי למחקר.

הדבר המדהים הוא. שככל שאני מתקדם במסע, אני חונה בתחנות שלאורך הדרך. ולעיתים אני מוצא שהדרך כל כל מוצאת חן בעיני שלא איכפת לי לדחות במעט את ההגעה, והייתי רוצה להשהות ולהינות מהדרך.
וכפי שאמר אד וואיט (Ed White) האסטרונאוט הראשון שעשה הליכה בחלל, ביוני 1965. הרגע בו היה צריך להפסיק ולחזור לחללית, היה הרגע העצוב ביותר בחייו. כך גם אני מרגיש שהרגע לסיים עבודת חיים היא הרגע העצוב ביותר בחיים. – ואני, לשמחתי, רק בתחילת הדרך..!
במהלך המחקר אני נחשף ופוגש כל כך הרבה תיאוריות ומחבר בין כל כך הרבה תחומים שאני אוהב, אם זה ביוכימיה, רפואה ופיזיולוגיה. מכניקת קוואנטים ומתמטיקה, יחד עם פילוסופיות עתיקות כמו הרפואה הסינית המסורתית, הפילוסופיה היהודית ותובנות שלי מהמקרא.
כן בהחלט אני מודע שלקחתי על עצמי משימה שבודאי הרבה מדענים לפני והרבה אחרי, מתחבטים בשאלות הקיומיות. אני גם יודע שאתקל בנקודות בהן לא יהייה לי אוצר המילים הדרוש על מנת לתאר את מה שאני רוצהלתאר. בדיוק כמו להסביר למישהו החי בעולם של 2 מימדים, שיודע לומר אך ורק קדימה אחורה, ימין ושמאל, מה זה מעלה ומטה. צמד המילים האחרון אינו באוצר המילים שלו, ובטח שאינו יכול לתפוס את המושגים הללו באותם חושים שיש לו. כך גם אנו, איננו יכולים לתפוס או לתאר משהו ביותר מבשלושה פלוס אחד מימדים, מכיוון שאין לנו באוצר המילים את אותן מילים לתאר אותן. מתמטית אין בעיה לתאר אפילו עשרה מימדים פלוס מיממד אחד של זמן של תיאוריית ה-M והמימברנות או 26 מימדים (25 מימדים פלוס מימד זמן) בתורת המיתר הבוזוני, אבל תפיסתית, אין ביכולתינו להבין בחושים המוגבלים שלנו יותר מארבעה. אולי זו הסיבה לתפיסה העל-חושית, לאינטואיציה, לחוש-השישי. בהבנתי מגבלות אלה, שלי, אשתדל לענות לעצמי על השאלות הרבות והפרדוקסים שאפגוש בדרכי, אולי הן אין סופיות (גם האין סוף בלתי נתפס כי כיצד אני מגדיר או מגביל מושג שבבסיסו אינו ניתן להגבלה....?).
בעצם מה שהייתי מצפה מעצמי זה, לענות על השאלה הגדולה של החיים. מהי מהות החיים, האם יש מטרה לעצם קיומי?
אך מכיוון שאין אני אלא תיאורטיקן המעלה שאלות ואולי אמצא כמה תשובות, הייתי מאוד שמח לו ניתנה לי הזדמנות לשבת במעבדה ולבצע ניסויים על מנת שאוכל להעלות את ההיפיתיזות לרמת הוכחה בכך שאהפוך את התיאוריה לפרקטיקה. ולעבור את הגבול מפילוסופיה למדע. למרות שעדין חלק מהדברים עליהם אני מדבר, עלי להסתמך על אותם מדענים היושבים ב-LHC ב-CERN או ב- Fermilab או במעבדות של Stanford או MIT ובדו'.
ולבל נטעה. עבודה זו הינה בגדר עבודת מחקר על הרפואה הסינית והרפואה הנטורופתית ואינה מתיימרת להיות עבודת מחקר בפיזיקה, אלא שאני רותם, בין הייתר, את המדע והפיזיקה על מנת להבין תופעות מטפזיות.
ציפיות
הדברים אותם הצבתי לעצמי להבין, הם רבים:
למצוא מודל פיזיקאלי/ מתמטי להבנת והוכחת קיומם של המרידיאנים והצ'י. או, כיצד ניתן להבין את ה-Qi והמרידיאנים בעיניים מערביות, אם בכלל ?
למרות שבעשורים האחרונים, כן נעשו מספר ניסויים בהם נמצא כי נקודות הדיקור מראות על מוליכות חשמלית גבוהה יותר (ומכאן ההתנגדות החשמלית נמוכה יותר) מאשר בנקודה אקרעית סמוכה... אבל למה...? מה מיוחד באותן נקודות? מה מפעיל אותן? לאיזה מנגנון פיזיולוגי הן שייכות? מה ידעו הסינים העתיקים שאנחנו לא יודעים?
כיצד ניתן להבין את ה-Qi והמרידיאנים מהבחינה הביולוגית, הפיזיולוגית, ברמת התא. הממבנה המולקולארי והאטום.? אנחנו יודעים כבר אלפי שנים מה לעשות עם זה אך איננו יודעים מה זה!
מכיוון שאין ביכולתינו להוכיח חלק גדול מההיפותיזות, וזה בגלל החסר בכלים מתאימים היכולים למדוד תופעות אלה עובדתית במעבדה, עדיין אנו מוגדרים כעוסקים בפילוסופיה. האם נוכל להוכיח שתחום Chinese Medicine הינה חלק מה-Quantum Medicine? והאם בכל זאת נוכל לחבר חלק מהקצוות ולהביא להבנה והוכחה מדעית ולא להשאיר את זה בגדר פילוסופיה....?
כיצד לסווג את הרפואה הסינית המסורתית ואת הרפואה הנטורופתית כרפואה קוואנטית – Quantum Medicine, מבלי ליצור זילות של המושג קוואנטום?
ובאותו עיניין, האם ניתן למצוא קשר ישיר בין הצ'י והמרידיאנים לבין גנטיקה ואפיגנטיקה? כדרך חדשה להבנת הרפואה הנטורופתית והרפואה הסינית המסורתית כרפואה מניעתית.
מכיוון שברפואה הסינית וברפואה הנטורופתית מתייחסים לקשר שבין הגוף והנפש, כיצד מתייחסות תיאוריות אלה לקשר שבין החומר והאנרגיה? וכיצד אנרגיה מתגבשת לחומר וכיצד הם יוצרים אחד את השני? האם תיאוריית ה-Yin וה-Yang הינה הדרך להוכחה זו?
אנסה להתחקות אחר הידע הקדום וההקשרים שבין הידע הטמון ברפואה הסינית לתיאוריות המתמטיות מתקשרות למבנה, וליופי. הכוונה היא שאנסה למצוא הקשר בין הפילוסופיה של הרפואה הסינית לבין – סידרת פיבונצ'י (העצמות ביד האדם נמצאות בקשר ישיר לסידרה ,1.2.3.5.8. אנסה לראות האם יש קשר בין החשבון הפראקטלי והיחס הזהב Ф (פי) לבין המרידיאנים ונקודות הדיקור?
אם יחס הזהב Ф מתאר את היחסים בין אורכים שונים במבנים והוא הבסיס ליופי ומעבר. ומכיוון שאת יחס הזהב נמצא כבר במקרא במבנים האלוהיים כמו – היחסים במידות תיבת נוח, היחסים במידות ארון הברית, היחסים במידות המשכן ועד למבנים של הכנסיות הגותיות הפירמידות במצריים ומבנים אחרים, דרך מבנה גופם של בעלי חיים וובייחוד יחסים במבנה החשוב ביותר – בנו – האדם עד למבנה הDNA. אם כך אנסה למצוא את אותם יחסים בתאוריה הבסיסית של הרפואה הסינית.
ובאותו עיניין. מכיוון שאת סידרת פיבונצ'י ויחס הזהב אנו מוצאים במוסיקה ובתורת התדרים. האם ניתן להשליך מכאן למכניקת הקוואנטים ול"תורת הקפיץ" – Spring theory עליה מבוסס חלק גדול מהבנת המבנה הייחודי והבסיסי שלנו – המרכיבים הבסיסיים של האטום. בקשר שבין עולם הצלילים והתדרים לבין האוסילציה של אותם קפיצים שהם הבסיס לכל המרכיבים של האטום ובכלל בבסיס קיומנו. ואיך זה מתקשר לרפואה הסינית המסורתית?
חמש היסודות – Five Elements – פנטגון - Golden Triangle Spiral - והקשר אל יחס הזהב φ – סידרת פיבונצ'י, Koch Snowflake Fractal.- האדם הויטרוויאני של לאונרדו דה וינצ'י – מבנה האטום – מבנה ה-DNA - cun ומידות היחסיות בגוף האדם על פי ה-TCM.
ואם נגעתי בDNA שהוא השרטוט או התוכנית הבסיסית Blueprint שעל פיו אנחנו יחד עם כל החי והצומח עשויים, ברמה הפיזית, אזי מהו אותו Blueprint ממנו עשויה הנשמה והמודעות...?
האם הסינים העתיקים דיברו באותה סקלת מספרים כפי שאנחנו מדברים בה כיום?
האם ניתן להבין את הרפואה הסינית וליישם עליה את המשוואת הבסיס של המורפוגנסיס מאת אלן טוינג?
האם ניתן למצוא קשר ברור שבין מרידיאן המחמם המשולש SanJiao לבין Human Embryo Genesis והדיפרנסציה אותו עובר התא העוברי והחלוקה לשלוש שכבות (השלב השביעי בתפתחות התא העוברי שלושה שבועות לאחר הביוץ) מהן יתפתחו כל האיברים והמערכות בגוף העובר?
האם מה שאנו רואים, הוא באמת מה שאנו רואים או שזו אינטרפטציה של מה שהמוח שבראשו של כל אינדיבידואל, חושב או מרשה או מאפשר לנו לראות? (האם התדר אותו אני רואה ומפרש כצבע ירוק, הינו אותו ירוק שאתה רואה...?)
האם יש משמעות לעצם קיומי כאן בזמן ובמקום בהם נוצרתי?
האם המונח, "הלך לעולמו" פירושו שעם המוות "אנחנו" חוזרים לעולם האחר לעולם ממנו באנו? אם כך, האם ישנם עולמות אחרים משלנו? האם זה מתחבר לתיאוריות ההתנגשות בין עולמות ממימדים אחרים? האם קיימים מימדים אחרים שאיננו מכירים והם משפיעים עלינו? והאם זו הכוונה ב – M-Theory או Brane Theory?

ארגז הכלים
הכלים העומדים לרשותי הם בראש ובראשונה הידע שלי ברפואה הסינית והנטורופתיה יחד עם הידע כללי ברפואה, בביוכימיה, פיזיקה ומתמטיקה.
גם אם אינני אדם דתי במובן האותודוקסי, אני יכול להעיד על עצמי כשייך לזרם הבריאתנים, על כן אני מאוד מחובר לידע והפילוסופיות הקדומות. כך שבארגז הכלים שלי נמצאים גם פילוסופיות עתיקות כמו הפילוסופיה היהודית, המקרא והפילוסופיה הסינית. עצם היותי חילוני מאמין, וזה שאנני קשור ותלוי בזרם כזה או אחר בדת, מקלה עלי את עבודת ההבנה והתובנות מקריאת המקרא והבנתה בצורה המתאימה לי כאן ועכשיו, ללא השפעה וללא דיעה קדומה.
בעבודתי זו, אנסה להתחקות אחר הידע הקדום וההקשרים שבין הידע הטמון ברפואה הסינית לתיאוריות המתמטיות מתקשרות למבנה, וליופי. בכוונתי לנסות למצוא קשר בין הפילוסופיה של הרפואה הסינית לבין – סידרת פיבונצ'י (העצמות ביד האדם נמצאות בקשר ישיר לסידרה ,1.2.3.5.8. אנסה לראות האם יש קשר בין החשבון הפראקטלי ויחס הזהב Ф (פי) לבין המרידיאנים ונקודות הדיקור? האם הסינים העתיקים דיברו באותה סקלת מספרים כפי שאנחנו מדברים בה כיום? האם ניתן להבין את הרפואה הסינית וליישם עליה את המשוואת הבסיס של המורפוגנסיס מאת אלן טוינג?

בשנים האחרונות החילותי להתעניין בפיזיקת קוואנטים, מכיוון שמצאתי דימיון מדהים בין ענף זה בפיזיקה המודרנית לבין הרפואה הסינית וזה כשראיתי ראיון שנתן פרופ' ליאונרד ססקינד(Leonard Susskind) מאוניברסיטת סטנפורד ( שהשתתפתי בחלק גדול מההרצאות והקורסים שלו), למרות היותו אתאיסט מוחלט ותומך בתיאוריות של ריצ'רד דוקינס (Richard Dawkins), ורחוקים הם בתפישתם ממני שנות אור, הוא אחד המוחות החשובים הקיימים היום בתחום מכניקת הקוואנטים (Quantum Mechanics), כשנשאל על תיאוריית הקפיץ (Spring Theory) אותה תיאוריה שהוא אחד הרעניונאים והמוחות שהבינו שיש שם עוד משהו. וכך הוא אומר לכתבת כשהיא מסכמת את הראיון במילים:"או, אני מבינה". ואז עונה לה פרופ' ססקינד, תוך שהוא מצתת את אחד המוחות הגדולים של המאה ה -20 פרופ' ריצ'רד פיינמן :" לא, את לא מבינה!... כל מי שאומר שהוא מבין מהי פיזיקת קוואנטים, אינו מבין דבר." והוא ממשיך : " אין אפשרות להבין את פיזיקת הקוואנטים, אלא, רק לנסות להבין את התופעות...".
לאורך ההסטוריה הקצרה של מכניקת הקוואנטים (משנות העשרים של המאה ה-20), צותתו פיזיקאים, אבות התיאוריה, ואביא מעט מהציתותיםו – נילס בוהר (Niels Bohr) – "כל מי שאינו בהלם מפיזיקת הקוונטים, אינו מבין אותה". מקס בורן (Max Born) אמר - " אין בשום שפה הגם אם היא תומכת בהדמיה שהיא ייציר הדימיון, לתאר קפיצה קוואנטית". וכמובן ריצ'רד פיינמן (Richard Feynman), גאון ודמות צבעונית שאמר – " אני אסתכן ואומר, שאין אחד היכול לומר כי הוא מבין את פיזיקת הקוואנטים. ואם אתם יכולים להמנע מכך, אז הפסיקו לומר – איך זה יכול להיות..? מכיוון שמעשכם יעלה בתוהו ותמצאו בדרך ללא מוצא שממנה אף אחד לא הצליח להמלט. אף אחד אינו יודע הכיצד יכול להיות הדבר".

כאן פתאום זה היכה בי. מה שאומר פרופ' ססקינד ואומרים שאר הפיזיקאים שהם למעשה אלה אשר הניחו את אבני היסוד לתורה זו, על פיזיקת הקוואנטים ועל תיאוריית הקפיץ ועל הבנת המבנה הבסיסי של האטום, אני אומר על הרפואה הסינית. מי שאומר שהוא מבין איך רפואה זו פועלת, אינו מבין דבר. אין לנו אפשרות ובטח לא כלים מדעיים על מנת להבין ולבחון רפואה זו. כל שאנו יכולים לעת עתה הוא, להכיר את התופעות.

כך נפלה בליבי ההחלטה לצאת למסע להבנת והוכחת קיום הצ'י והמרידיאנים. על כן, מבחינתי, המושג או הסיווג Quantum Medicine מתאים לתאר את הרפואה הנטורופתית והרפואה הסינית.
וכי למה עלתה בדעתי לעשות את ההקבלה? מכיוון שברפואה הנטורופתית וברפואה הסינית אנו עוסקים ברמת האנרגיה ובקשר שבין הגוף, הנפש והנשמה. אנרגיה שאנו יודעים לתעל, אך לא ממש מבינים את האיך אלא אולי רק בצורה אינטואיטיבית. אנו מכירים את התופעות, אנו יודעים לבצע מניפולציות כאלה ואחרות ברמה הגופנית, אשר יש להן השפעה גם על הגוף וגם על הנפש, ואשר לרוב, מניבות תוצאות אשר ניתן לחזות מראש, אך בהחלט אין אנו מבינים את התופות ואין ביכולתינו להוכיח מדעית ולצערי אין כרגע גם אפשרות להוכיח זאת כ-Evidence-Based Medicine– רפואה מוכחת עובדתית. גם אני, על פי רוח דבריו של פרופ' פיינמן, יכול להסתכן ולומר כי מי שאומר שהוא מבין את המכניקה של הרפואה הסינית או כל רפואה הנוגעת ברמה האנרגטית, אינו מבין דבר. ובינתיים אני מוצא את עצמי באותה דרך ללא מוצא שאיש ממנה לא הצליח להמלט, בתחושה של המצאות בלופ אין סופי. גם אם נבין משהו ברמה הפיזית האם נוכל להבין את אותו "משהו" בלתי נתפס כמו נשמה, רוח, הנמצאת בתוך או בין האטומים, המולקולות, התאים. האם יהיה אפשר אי פעם להבין את המרכיב הרוחני או יותר נכון את החלקיקים המרכיבים את הנשמה. כי אם בכל גרעין תא מתאי הגוף (גוף האדם מונה 50 – 70 טריליון תאים) או הצמח נמצאת התוכנית הבסיסית ה- Blueprint, ה-DNA, אך מהו אם כן ה-"DNA" של הנשמה.
אחד הדברים שנראה "פשוט" אינטואיטיבית ורק מחכים לטכנולוגיה – טלפורטציה, אנחנו רואים זאת בכמעט כל סרט מדע בידיוני. גם באם תהייה לנו טכנולוגיה המאפשרת תהליך טלפורטציה לגוף חי, ברגע הפירוק של הגוף, מה קורה לנשמה? והאם לאחר גמר תהליך הטלפורטציה כאשר החלקיקים ששוגרו, ירכיבו את הגוף מחדש, האם זהו אותו אחד שהיה קודם או האם ברגע שהגוף פורק למרכיבים הקטנים, אשר ניתנים לשיגור, הנשמה פרחה לה ואינה עוקבת אחר תהליך ההרכבה מחדש. יכול להיות שבצד השני, שוגר והורכב גוף דומה לגוף המקורי אך בתוכו נשמה אחרת ,כך שהאדם או הגוף שהורכב אינו זה שהיה במקור, ומכיוון שהמקור פורק, יהיה זה הליך בלתי חוזר. אני יכול לדמיין חשיבה אחרת, קצת יותר חיובית, ברגע הפירוק למרכיבים הקטנים של הגוף, מתפרקת גם הנשמה למרכיבים הקטנים ביותר, ומשוגרים יחד. ברגע ההרכבה, כמו שהגוף מתגבש מחדש לגוף, כך גם הנשמה....! בכל מקרה, עכשיו, אני לא רואה הרבה ידיים מורמות, להיות המתנדבים הראשונים להתנסות בטלפורטציה.

חוץ מפרופ' ססקינד אני משתמש גם בעבודות של מדענים אחרים - נתחקה אחר עבודותיהם של שני מדענים, האחד, דר' ליפטון Dr. Bruce Lipton Ph.D)) ביולוג חוקר ובין השאר מורה בבית ספר לרפואה באוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה. והיום אחד האנשים שהטביע את המושג Quantum Medicine, במהלך עבודתו כחוקר תאי שריר וביחוד את מימברנת התא, תרם רבות להבנת החיים ואת משמעות הטבע האנושי והגישה שאנו שולטים בביולוגיה שלנו (genes and DNA can be manipulated by a person's beliefs) . והאחריות לכל מה שקורה בעולמינו הוא יציר כפינו ולנו האפשרות לתקן, ועדין לא מאוחר.מה עוד, הוא הבין שאנחנו לא קורבנות של המבנה הגנטי שלנו, אלא ע"י הבנה טובה שההשפעה על החיים שלנו היא המודעות והשליטה שלנו באפיגנטיקה ע"י יצירת תנאים סביבתיים נוחים ומתאימית, בכך אנחנו יכולים לשלוט בחיים, הן מהבחינה הפיזית וגם ברמה הנפשית ובכך "לתקן" או "לשלוט" בגנטיקה מבלי לשנות את מבנה ה-DNA. כאן המקום להבין שהרפואה הנטורופתית והרפואה הסינית משמשות בראש ובראשונה כרפואה מניעתית. כך שבכל מקרה לא נוכל לומר שאנו הקורבנות של הגנטיקה שלנו. או שזו הקרמה שלנו, ובכך אוכל לשים עוד נדבח לקשר שבין הרפואה הטבעית והרפואה הסינית לרפואה הקוואנטית.
השני, הוא דר' ג'והן קונווי ( (John Horton Conway מתמטיקאי בריטי בעל שם שהמציא את "משחק החיים" המבוסס על – cellular automaton – אוטומט תאי. במהלך עבודתו הניח אבן יסוד בתורת הקוואנטים – Free Will Theorem באומרו שאם לנו כבני אדם יש בחירה חופשית כך גם לחלקיקים.
כמו כן גם פרופ' מישיאו קאקו (Michio Kaku) שהוא פרופ' לפיזיקה תיאורתית, מנחה וכותב תוכניות טלויזיה, סופר ומחבר ספרים בפיזיקה ועתידן, כתב בין השאר את הספר - “Physics of the Impossible” שבו הוא מראה את כל אותם פיתוחים שניפצו תיאוריות בפיזיקה שהטענה לגביהם הייתה – זה בלתי אפשרי...!
אחרון אחרון חביב הינו אלן טורינג (Alan Mathison Turing) שהיה מתמטיקאי וקריפטאנליסט. הינו אבי תורת המחשבים והאינטילגנציה המלאכותית. במלחמת העולם – השניה, היה אחראי לפיצוח קוד ההצפנה של הצבא הגרמני ובין הייתר ובזכותו בנות הברית נצחו את המלחמה. במהלך עבודתו כמתמטיקאי הביא לפרסום בנובמבר 1951 את אחד מניירות העבודה שעשויות להוות בסיס לעבודה שלי - THE CHEMICAL BASIS OF MORPHOGENESIS.
אחרון אחרון חביב, שטבע חותם בדרכי החשיבה ורוחו נמצאת ונוגעת בכל תחום אם בפיזיקה, באסטרונומיה, בפילוסופיה, באומנות, בהנדסה, בפיזיולוגיה ובמה לא...? הוא לא אחר מאשר ליאונרדו דה וינצ'י. החיבור של מגוון רחב של תחומי התעניינות ויישומם באדם אחד שחי בתקופה שבה היה צריך להמציא הכל יש מאין. אין היום תחום טכנולוגי או תפיסתי פילוסופי או מדעי, שלאונרדו דה וינצ'י לא נגע בו, ותכנן או חשב עליו. מכיוון שהוא נגע והעמיק, תרתי משמע באנטומיה אם בחי ואם בצומח במוות ובחיים, במחקר זה אנסה להבין ולהשתמש בידע הזה לצורך הבנת החיים ואנרגית החיים והויטאליות.

בכדי שנבין, עד כמה איננו מבינים, הנה שיחה שהייתה בין פרופ' אינשטיין (Albert Einstein) לבין בוהר(Niels Bohr) (אחד מאבות פיזיקת הקוונטים). באחת ההזדמנויות, כשהיו לבד, שאל אינשטיין את בוהר " האם אתה יכול להוכיח כי אם כולנו, לא נביט אל הירח, הירח נעלם?" ענה לו בוהר " האם אתה יכול להוכיח את ההיפך...?" זה אותו בוהר שכאשר פרופ' אינשטיין אמר על פיזיקת הקוואנטים את המשפט הידוע "אלוהים לא משחק בקוביות". ענה לו בוהר " עם כל הכבוד, אתה לא תגיד לאלוהים במה לשחק".

מתוך פרדוקסים ושיחות אלה נוכל לומר את אותו הדבר, נכון לרגע זה, על הבנתינו את הצ'י והמרידיאנים, ומהי הרפואה הסינית המסורתית. מזה אלפי שנים, אנחנו יודעים מה לעשות עם זה אך איננו יודעים מה זה!

בכדי להבין את הלא מובן, להבין מה באמת קורה ברמה האנרגטית רמת ה-Qi. עד היום אין לנו מושג או מילה בשפות המערב אשר מתרגמת מילולית את המילה Qi (Chi), אלא רק כרעיון אינטואיטיבי בו אנו מתחברים לצ'י, דרך המושג אנרגיה, או הכוח המניע, או אנרגיית החיים אנרגיה ויטאלית וכדו' אך עם כל זה אין לנו מילה אשר מתרגמת צ'י מילולית. הייתי רוצה מאוד להבין את המהלך האנרגטי ולנסות להבין אותו בראש המערבי שלי עד לרמת התא והמולקולה. אם האנרגיה או הQi אינם זורמים אבל קיימים בכלי הדם אינם זורמים אך קיים בכלי הלימפה וגם אינם מהלך עיצבי היכולים לתאר את הקשרים שבין המרידיאנים או נקודות הדיקור, אולי האנרגיה זורמת בחלל הבין-תאי והחשש שלי הוא, שכיום כל דבר שאינו מובן וברור מקבל כותרת של Quantum בכל מיני קונסטלציות, ואז הוא הופך למשהו שאמור להיות לא מובן, מצד אחד אבל יחד עם זה מאוד מאוד מכובד ומסובך שרק מעטים יכולים להבינו....! זו כאמור שטות גמורה, כי אני רוצה שזה יהיה ברור לי ולכולם ולא רק לאותם מתי מעט. כך שעל מנת ולא ליצור זילות של המונח Quantum בצירוף של Quantum Medicine עלי להלך בזהירות ולחקור בנבכי המדע הפיזיקאלי והרוחני עד שאמצא את נקודות ההשקה, ההשלכות וההדדיות שבין הרמה הפיזית לרמה האנרגטית.

בעיות במחקר
אחת השאלות שאולי לא אמצא לה תשובה, היא – כשאדם נפטר מהעולם אומרים "הלך לעולמו" .
* האם ידעו אבותינו הקדמוניים משהו שאנו לא יודעים?
* האם אנו באים לעולם זה מעולמות אחרים?
* ומכאן, האם ישנם עולמות אחרים?
* האם ישנם עולמות מקבילים לשלנו?
* האם כשנפטרים, בעצם עוזבים את העולם הזה והולכים לעולם אחר או בוחרים עולם אחר?
* האם התיאוריה שה-Big Bang הינה התנגשות בין שתי ממברנות ויוצרים עולמות (ע"פ תיאוריית ה-Brane)?
* עד כמה אנחנו קרובים או רחוקים להבין את המימדים האחרים ובכך להבין את עצם קיומינו ומה אנו עושים?

ככל שאני מנסה להבין יותר, אני מגלה יותר ויותר נדבחים. בהכנה אחת ההרצאות שלי עלתה במוחי השאלה הבאה: על מנת להבין את עצם קיומינו כבני אנוש או בני אדם, ועל מנת להבין מה אנחנו עושים כאן ובכלל לשם מה נוצרנו...?
בהרצאות אני מעלה את השאלה הבסיסית: אם אצא בתוכנית הפרטה, וארצה לקנות את האדם היקר ביותר ללבכם (האדם הזה יכול להיות בהחלט את או אתה), כמה כסף זה יעלה לי...?
כמובן שהתשובה היא – "אין מחיר בעולם" או "אין סוף" וכדו'.
ובכן, אם נפריט את גופינו למרכיבים היסודייים, אותם יסודות כימיים מעטים מהם מורכב גופינו, הרי המחיר לא יגיע ל-100 ש"ח. עכשיו השאלה הנשאלת, כיצד אדם שמרכיבי גופו עולים כל כך מעט, מגיע לעלות מחיר ששואף לאין סוף?!
כנראה יש שם עוד משהו!!!
מכאן עולה במוחי עוד שאלה – באם אוציא למכירה מכונה מאוד משוכללת ומדהימה. המורכבת מ-50 – 70 טריליון רכיבים. העובדים בצורה מדהימה יחד. יש בניהם יחסי גומלין, יחסי הדדיות, יחסי מסחר וכלכלה, יחסי הגנה, בניה ושמירה. זו מכונה מתוכנתת לעשות דברים מדהימים, לרוב היא עושה "מה שבראש שלה". היא זוללת אנרגיה מלכלכת ומזהמת. היא יכולה לבצע פעילויות רבות בו זמנית ואין אף מחשב עלי אדמות שישווה לה. יחד עם זה מכונה זו באה לעולם ללא חלקי חילוף, ללא הוראות הפעלה וללא תעודת אחריות. גם אין הרבה טכנאים שמבינים מה באמת עושה מכונה זו ולא יודעים באמת איך מתקנים אותה כשהיא מתקלקלת. ומהפסקה הקודמת, היא גם עולה הון תועפות. – האם הייתם קונים מכונה כזו?...! על איזו מכונה אני מדבר? עליך ועלי. והשאלה שאני מחפש לה תשובה. למה המציאו מכונה זו? ואם נרד מעיניין המכונה, מה המטרה, לעצם קיומינו?.

במירוץ השליחים הגנטי
כמו אצנים במירוץ שליחים, כך גם אנחנו. מקבלים מטען גנטי, רצים איתו כמה עשרות שנים ומוסרים אותו הלאה. הבאים אחרינו נוטלים את המטען הגנטי שנמסר להם עושים בו מה שעושים רצים איתו כמה עשרות שנים וכמונו גם הם, מוסרים אותו הלאה וכך הלאה עד אין קץ. הבעיה שעם השנים הבננו שאנו נוטלים את המטען הגנטי שנמסר לנו ולרוב מדרדרים אותו ומוסרים אותו הלאה. הבעיה הראשונה אותה הייתי רוצה לפתור היא – כיצד לקבל את המטען הגנטי ולא רא שלא לדרדר אותו, אלא, כיצד לשפר אותו ולמסור אותו הלאה.על כן עלי לענות על השאלות הבאות :
* מהו החיבור שבין הגנטיקה והרפואה הסינית?
* כיצד ניתן לשלוט באפיגנטיקה דרך הקפואה הסינית?
* JingQi וההיבט הגנטי של התורשה.
* האם מקורם של הצ'י והמרידיאנים בהווצרות התא העוברי?
* האם הצ'י נמצא כבר ב- zygote ועוזר בחלוקת התאים והדיפירנסציה ומשתתף בתהליך ה-morphogenesis?
* האם תוך העברת המטען הגנטי, אנחנו מעבירים גם מטען אנרגטי רוחני... "נשמתי"....?
* מהתבוננות בתמונות של אנשים מתחילת המאה ה-20, נוכל להבחין שהם נראים מבוגרים מכפי גילם בהשוואה להיום, וזה מוקצן יותר בצילומי אנשים בשנות החמישים המאוחרות, הם נראים, בהשוואה להיום כאנשים מבוגרים לפחות בעשור. האם הגוף התבגרו מהר יותר לפני מאה שנים? כך שך שתוחלת החיים עלתה במניין השנים אך לא על פי השעון התאי? או שהשעון הביולוגי שלנו מתקתק בקצב איטי יותר, איטי יחסית לתחילת המאה הקודמת? האם תוחלת החיים שלנו עולה כתוצאה מאורח חיים בריא יותר? או השליטה שלנו באפיגנטיקה משפיעה על אורך החיים? או האם השעון הקוסמי מתקתק אחרת כתוצאה מהתרחבות היקום?
* כיצד ניתן להשיג את הפער שבין האבולוציה לבין הגידול בתוחלת החיים?סטרס אינו טירוף, זה הסתגלות
פרק חשוב בעבודה זו, ומחובר בקשר ישיר כמעט לפרק הקודם, מוגדש לסטרס ולמערכת GAS – General Adaptation Syndrome. זהו תחום בו התמחתי במהלך חיי המקצועיים. בעבודה זו אביא קשרים וחיבורים בין מערכת ההסתגלות לבין היכולת של הרפואה הסינית והרפואה הנטורופתית, לתת את הכלים להתמודד במצבי דחק ולהבין כיצד יש באפשרותינו לשהות בשלב האדפטטיבי - הסתגלני, מבלי לצנוח לשלב המסוכן – שלב התשישות, בו אנחנו פוגשים את כל המחלות הנובעות מסטרס, שזה בערך 90% מהמחלות שאנו מכירים. בפרק זה נחבר את יכולת השליטה שלנו בכל תחום בחיים ובעיקר באפיגנטיקה, ע"י שליטה בתנאי הסביבה, חשיפה לסטרסורים,ושליטה בחיים בכלל בכדי לא להיות "קורבנות של הגנטיקה" ובכך לא ל"הדליק" את אותם מתגים היושבים על הגנים, אותם אנו לא רוצים להדלגק. בכך אנו מתקנים את הגנטיקה מבלי לשנות את ה-DNA – אלה הכלים לעבור את כל הבורות והמהמורות שבחיים מבלי ליפול לתוכם או להתנגש בהם, אלא להכיר את המגבלות ואת הפוטנציאל הבריאותי, הנפשי והפיזי שלנו, ולהגיע לגיל מבוגר בצורה הכי טובה שאנו יכולים בבריאות מקסימאלית ובצלילות מקסימלית. זו הרפואה המניעתית במיטבה. תוך כדי אכיר לכם את טכניקת הטיפול אותה פתחתי בשנת 1998, שהיא מחברת בין הטכניקות המנואליות ברפואה הסינית המסורתית בהשפעה של אוסילציה ידנית על תדר העבודה והתהודה בהם האיברים שנו עובדים, והתדר בו עובד הצ'י דרך המרידיאנים. וההשפעה של זה על מנגנון הסטרס וה-GAS.
לטכניקה זו קראתי –HUMMINGBIRD© או בעברית – יונק הדבש©.

אהבה, בינה וגנטיקה.
אם יש משהו בעבודה זו, שאני אוהב וכבר הזכרתי בתחילה, זה את הסטיות מהקו. סטיות אלה מביאות אותי למקומות בהם אני פוגש תחומים, תיאוריות, פילוסופיות ואנשים מעניינים. במקרה הזה את הסטייה מהדרך, גרמה לי נכדתי שהייתה אז בת ארבע. כשראתה את תמונתה של רעייתי האהובה, ריקי, על צג ה- iPhone שלי. ושאלה בתמימות של ילדה קטנה – "למה יש לך את התמונה של ריקי?" (היא קוראת לנו בשמות הפרטיים. מכיוון שכאשר היא נולדה הייתי בן 49 והיה לי מאוד... איך להגיד במילים עדינות?, לא קל שהיא תקרא לי סבא. אז אמרתי שיש לי נכדה אבל אני עדיין לא מרגיש "סבא". סוג של הדחקה שהיא נושא למחקר אחר..:-)) עוד פרט חשוב מחיי הפרטיים,בשנתיים האחרונות אני ואשתי מתגוררים בנפרד. בכל מקרה עניתי לה שאני אוהב את ריקי ואני רוצה שלפחות הדמות שלה תהייה מול עיני וככה כשאני מתגעגע אז יש לי אותה מול העייניים. אז שאלה אותי גבריאל – "למה אתה אוהב אותה? היא אחותך...? זה היה בשבוע שהם למדו בגן על המשפחה. עניתי לה – לא, את יודעת שריקי היא אישתי ואני אבא של אבא ז', כמו שז' הוא אבא שלך וריקי היא אמא של אבא כמו שג' היא אמא שלך, ואני מאוד מאוד מאוד אוהב אותה כמו שאני מאוד מאוד מאוד אוהב אותך.....וככה מצאתי את עצמי ממלמל מילים ..מילים...מילים.. בלה...בלה...בלה... ולא רק שאינני מצליח להסביר לילדה בת ארבע למה אני אוהב את ריקי, אלא אני לא מצליח להסביר לעצמי. מכאן יצאתי למסע לגילוי מהי אהבה איך זה מתקשר לכל העיניין. אז פניתי למקרא לספר הספרים ואמרתי לעצמי שודאי שם אמצא את התשובה. להפתעתי גיליתי שבתורה אין את המילה אהבה כשם עצם אלא רק כציווי אלוהי – ואהבת. וכיצד זה שאלוהים נותן שני ציוויים – "ואהבת את ה' אלוהיך בכל לבך בכל נפשך ובכל מאודך" וציווי נוסף שאפילו גדול מזה – "ואהבת את רעך כמוך" מבלי להסביר מהי אהבה. אולי בציווי הראשון הוא נותן את ההסבר – "בכל ללבך, בכל נפשך ובכל מאודך" וכאן מאוד שמחתי כי אינני דתי במובן האורתודוקסי ואייני שייך לשום זרם דתי, כך שאני חופשי להבין את הדברים בתורה העמוקה ביור ואפילו לשאול שאלות מבלי להרגיש שאני פוגע ברגשות האחרים. מכיוון שטני מאוד אוהב את ספר הפרדוקסים של סוקרטס – "הדיאלוג" בו מנון (שהיא דמות וירטואלית) מאתגר את סוקרטס בשאלות פרדוקסליות ואיך מתמודד איתן סוקרטס ואפלטון אחריו. נזכרתי בפרדוקס המפורסם – הפרדוקס הלימודי. שבסופו מגיעסוקרטס למסקנה שהידע טמון בנשמה העתיקה ובכל פעם שהנשמה מתגלמת, מחדש, בגוף, טראומת הלידה משכיחה את הידע. על כן מורה אמיתי הוא "מיילד של ידע" ומוליך את התלמיד בניבכי הנשמה אל התשובה. ככה גם אני, הלכתי ובדקתי בנבכי נשמתי והבנתי שהאהבה נמצאת בכל מאודי, ובכל נפשי ובלבבי זאת אומרת. שאלוהים צדק כשלא הסביר בצורה מילולית את המילה אהבה אלא רצה שנחקור ונגיע למסקנה לבדינו והיא נמצאת בכל תא ותא מתוך 50 טריליון התאים שלנו ואולי נמצא ב-DNA . וכאן אני מחבר בין התובנות שלי לבין הנשמה, לבין הביולוגיה והאפיגנטיקה ומכניקת הקוונטים על כל אחד עשר המיימדים. מכל "המסעות" זה היה המעניין ביותר. וכאן אני חייב תודה לגבריאל נכדתי שהאירה את נשמתי.


מימדים מרחבים וזמן
את המונח Time Space טבע אלברט איינשטיין בתורת היחסות. כוונתו הייתה להבין את המרחב ואת הזמן כיחידה אחת ודרך כך לתאר את התופעות הטבעיות בהנחה שמהירות האור הינה סופית. כך שאנו מחברים את שלושת המיימדים במרחב ומימד הזמן ובאמצעותם ניתן לתאר אירועים. אז באו הפיזיקאים האחרים שאמרו שבכדי לתאר אירועים ותופעות בסקלהת המיקרו והננו והפיקו, אנחנו זקוקים לפיזיקה אחרת, בייחוד שהםיזיקה הניוטונית אינה מספקת. כך הומצאה פיזיקת הקוואנטים או Quantum, Mechanics. ןכאן נכנסו הפיזיקאים למצב בו אנו זקוקים לתאר תופעות כמו את היות המרכיבים של האטום גלים וחלקיקים בו זמנית, או שחלקיק יכול להיות בו זמנית בכמה מקומות וכו', על כן היה צריך מבחינה מתמטית להבין כי קיימים עוד מימדים ואולי עוד מרחבים. כך שבתיאוריית נקפיץ משתמשים ב10 מימדים פלוס מימד הזמן. דבר שבאינטאיציה מאוד קשה עד בלתי אפשרי להבין. כאן אנסה להסביר באופן אינטואיטיבי את ההתקשרות של כל זה לעבודה זו. אני עושה זאת אינטואיטיבית מכיוון שנכון לרגע זה אין לי את הכלים המתמטיים.בכל מקרה, הנה דוגמא לכך שזמן ומרחב הולכים יחד. אם הייתי חושב על נקודת זמן בעברי – 3 באוגוסט 2005 שעה 8.30 בבוקר. מה זה אומר לי - לא כלום. איך אני יכול לזכור תאריך ושעה ספציפיים החיי? אך אם אוסיף רח' 15 פינת השדרה ה-7 ניו יורק. עכשיו משחיברתי את מימד הזמן למרחב בנקודה ספציפית, גם אם לא היה אירוע שהשאיר בי חותם, אוכל לומר במקום הזה ובזמן הזה טיילתי את טיול הכוקר עם הכלבות שלי. כך גם אם הייתי מפריד את המקום מהזמן, יכולתי לומר שזה מקום ספציפי ותו לא. כך גם לגבי העתיד שלי. אם אציין נקודת זמן בעתידי הקרוב, נומר בעוד שעתיים מעכשיו, יחד עם ציון מקום, סביר להניח שזהו המקום בו אני עתיד או מתכנן להיות בעוד שעתיים מעכשיו. כך התקדמתי בשלושה מימדים של מרחב ועוד מימד של זמן. אך כשאנו מחברים את מכניקת הקוואנטים בה יש עוד מימדים ואולי עוד מרחבים – 10 מימדים ועוד אחד של זמן או 25 מימדים ועוד אחד של זמן, אזי מבחינת המרחב עדיין ישנם רק שלושה מימדים בתפיסתי ועוד אחד של זמן, מבחינתי שאר המימדים והמרחבים הם אלו בהם נמצאים הרגשות שלי, החוויות שלי, התחושות שלי, כל אותם דברים שאחווה לא רק ברמה הפיזית אלא גם ברמה הנפשית. כעת אני צריל לחבר לזה את המונחים המתמטיים או הפיזיקליים ואז זה יהפוך מפילוסופיה למדע. אבל למה לי...? את מי אני רוצה להרשים...? את מי אני רוצה לרצות...?


לסיכום
אינני יודע אם אביא בשורה בעבודת מחקר זו, אך כן אביא נקודת הסתכלות שונה על החיים, הבנה טובה יותר בחיבור שבין מדעים לפילוסופיות. בכל מקרה יש לי המון המון עבודה אז אני צריך לרוץ להספיק. כי גם אם השעון הביולוגי מתקתק באיטיות הוא לא נעצר לעולם ואין לי מספיק חיים לכתוב את כל מה שאני רוצה להספיק לכתוב.

לסיום בקשה קטנה לי אל כל אלה אשר עיניהם שוזפות את התקציר הזה.
מכיוון שנערמים על שולחני המון המון מקורות שאת חלקם ציינתי כאן ז"א ספרים ומאמרים מאת אותם הפרופסורים המצויינים כאן על ידי ואת המקורות מהם הם שאבו את ידיעותיהם. כמובן שאכלול גם את התנ"ך או יותר נכון את המקרא ואת מאמריו וספריו של פרופ' מריו ליביו יחד עם ספרים עתיקים בנושא הפילוסופיה והרפואה הסינית העתיקה. כך שהחומרים הם רבים, על כן אם מי מכם ראה סעיף מהסעיפים הנזכרים מעלה ושאותם אני מעוניין לחקור, ואשר יודע שהוא נחקר בדומה לרוח הדברים שלי, יותר מאשר אודה לכם, מכיוון שאנני רוצה להמציא את הגלגל אם הוא כבר הומצא.References:
The.Bible
Sources of Chinese Tradition Vol. 1 WM Theodore DeBary, Irene Bloom Columbia University Press NY, NY 1999
American Journal of Acupuncture, Vol. 20, No. 3, 1992 by Jean-Claude Darras, Pierre de Vernejoul, and Pierre AlbarhdeC.H.U. Necker - Enfants Malades, F-75 743 Paris Cedex 15, France.
RYODORAKU TREATMENT - By Masayoshi HYODO, M.D. Ph.D. An Objective Approach to Acupuncture
Vibrational Medicine for the 21 Century- Richard Gerber M.D. Eagle Brook, NY, NY 2000 "Acupuncture and Chinese Medicine"
Can Western Science Provide A Foundation For Acupuncture"- Beverly Rubik, PhD. Alternative Therapies Magazine September 1995, Vol. 1 Number 4
Clegg J.S. and Drost-Hansen W. On the biochemistry and cell physiologyof water. In: Hochachka and Mommsen (eds.). Biochemistry and molecular biologyof fishes. Elsevier Science Publ. vol.1, Ch.1, pp.1-23, 1991
Giraud-Guille, M.M. (1988) " Twisted plywood architecture of collagen fibrils in human compact bone osteons" Calcif.Tissue Int., 42:167-180.
Knight,D. and Feng, D. (1993). Collagens as liquid crystals, British Association for the Advancement of Science, Chemistry Session: Molecular Self-Assembly in Science and Life, Sept. 1, Keele.
MECHANISM OF ACUPUNCTURE - BEYOND NEURO HUMORAL THEORY Medical Acupuncture, A Journal For Physicians By Physicians. Fall 1999 / Wiinter 2000- Volume 11 / Number 2, "Aurum Nostrum Non Est Aurum Vulgi
Physics of the Impossible by theoretical physicist Michio Kaku.. Published in 2008
The Pleasure of Finding Things Out: The Best Short Works of Richard P. Feynman
Elementary Particles and the Laws of Physics: The 1986 Dirac Memorial Lectures by Richard P. Feynman and Steven Weinberg Pub. Date: March 1999.
The Accelerating Universe: Infinite Expansion, the Cosmological Constant, and the Beauty of the Cosmos, Wiley 2000 by Mario Livio
The Golden Ratio: The Story of Phi, the World's Most Astonishing Number, Broadway 2002, by Mario Livio
The Equation That Couldn't Be Solved: How Mathematical Genius Discovered the Language of Symmetry, Souvenir Press 2006, by Mario Livio
Is God a Mathematician?, Simon & Schuster 2009, by Mario Livio
L. Susskind (2005), The cosmic landscape: string theory and the illusion of intelligent design, Little, Brown
L. Susskind (2008), The Black Hole War: My battle with Stephen Hawking to make the world safe for quantum mechanics, Little, Brown,
Kaku, Michio. "Physics of the Impossible". Retrieved 9 July 2011.
^ Kaku, Michio (1994). Hyperspace: a scientific odyssey through parallel universes, time warps, and the tenth dimension. Oxford University Press US.
Kaku, Michio (1999). Strings, Conformal Fields, and M-Theory. New York: Springer. Kaku, Michio (2004). Einstein's Cosmos: How Albert Einstein's Vision Transformed Our Understanding of Space and Time. London: Weidenfeld & Nicolso
Morphogenesis, Volume 3. P.T. Saunders (Editor) Collected works of A.M.Turing
Conway and Kochen, The Strong Free Will Theorem, published in Notices of the AMS. Volume 56, Number 2, Feb. 2009.

חזרה לעמוד מאמרים