ירון בן עזרא

ירון בן עזרא

מתמחה ב: טווינה

כאבי גב תחתון

טוענים שכ- 80% מהאוכלוסייה זכו, או יזכו לחוות כאב גב תחתון, בשלב זה או אחר של חייהם.
קיימות מספר סיבות שכיחות לכאבי- גב

מרבית המקרים של כאבי הגב נובעים ממתיחה או התכווצות של שריריר הגב, או של השרירים שבחלק האחורי של הירך.
שרירי הגב והירך משמשים מחד כתומכים ומייצבים לעמוד השדרה, ומאידך צריכים לאפשר תנועה, לצורך מילוי תפקידים עליהם להיות חזקים וגמישים.
משקל עודף ,במיוחד סביב המותניים יכול גם הוא גרום לכאבי גב,מאחר והוא גורם לדחיסה של החוליות.

ישנם סיבות נוספות להופעתם של כאבי גב תחתון,כאבי גב התקפיים או קבועים אצל נשים יכולים לנבוע מהריון או מהמחזור החודשי.
מתיחה של שרירי הגב יכולה להופיע כתוצאה מפגיעה פתאומית כמו תאונת דרכים או הרמה של חפץ כבד,יציבה לא נוחה בסביבת העבודה, כמו ישיבה מול מסך שעות מרובות,או מהשפעה מצטברת של עבודה פיזית מאומצת,ומתח נפשי.
כאב על רקע זה נמשך בדרך כלל מספר ימים,אולם אם אינו מטופל כהלכה הוא עלול להפוך לכאב כרוני.

טיפול טווינה:
כאב או מחלה בראייה הסינית מדבר על תקיעות ,או היחלשות של זרימת הדם ,או זרימת הצ"י-הכוח המניע ממצב של חוסר תנועה לתנועה באזור הכאב.
צעד ראשון-אבחון,בדיקה פיזיולוגית של מערכת השריר והשלד,דפוס הכאב לדוגמא ,כאב רק במצב תנועה או כאב רק בזמן מנוחה,או כאב קבוע במנוחה ובתנועה,חשיבות רבה תהיה לכך בבחירת הטיפול המתאים.
בנוסף תשאול מקיף שבוחן את המערכות השונות בגוף ותפקודן כגון:מערכת עיכול,נשימה,תנועה,זמני פעילות ועבודה וזמני מנוחה.

לאחר שהגענו לאבחנה המדויקת מתחיל העיסוי של הגורמים המעורבים בכאב הגב,דרך עיסוי נוכל להביא לשינוי בהתבטאות הכאב ע"י הזנה של דם דרך הנעה של דם באזור הכאב.
ריכוך והגמשתם של הרקמות,השרירים,הגידים, הרצועות שמעורבים,הזנה ואיזון של האיברים המעורבים ובכך נוביל לריפוי מהיר,זמני הריפוי משתנים בהתאם לחומרת המצב,יתכנו שינויים מהירים מחד ומאידך שינויים הדרגתיים.
בנוסף תינתן הדרכה לתרגילים שימשיכו את השפעת הטיפול לאחריו,הנחייה או המלצה על הרגלי מנוחה שיאפשרו תמיכה, וריפוי מלא בזמן הקצר ביותר.

לרוב סדרה בת 6-12 טיפולים תהייה הנכונה ביותר,לאחר מכן ניתן ורצוי לבנות תוכנית ארוכת תווך משמרת של טיפול אחת לשלושה שבועות ,מהלך זה יוביל לשמירה של בריאות מאוזנת,ויכולת לפתח הקשבה ראויה לגוף ולנפש יחדיו.

חזרה לעמוד מאמרים