לימור גילעד

לימור גילעד

מתמחה ב: דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים

הדרך - DAO

מאמר מאת לימור גילעד

כל אחד מגיח לעולם עם פוטנציאל, כלומר עם יכולות, נטיות, חוזקות וחולשות כאלה ואחרות. הבודהיסטים יאמרו שזהו אוסף אקראי של יכולות, ומיותר להיקשר אליהן או להשתמש בהן לשם הגדרת ה"אני" – כי אין אני; הדאואיסטים יאמרו שזהו אוסף יחסי של יכולות, כלומר ביחס ליכולות של הסובב אותך; והקונפוציאנים יאמרו שכל אדם מחוייב להשתמש ביכולותיו כדי לחנך את עצמו וללמד את סביבתו.

בכל מקרה, ככל שנוקפות השנים, הולך ומתרחב הפער בין הפוטנציאל המולד, הנקרא גם "ה- Qi של שמיים מוקדמים" ברפואה הסינית, ובין מימושו הלכה למעשה בחיי היומיום. כאשר קיים דיסוננס משמעותי בין הפוטנציאל למימושו, האדם יחוש תיסכול, חוסר שביעות רצון, אכזבה, תחושה שמשהו חסר בחייו.

מצד שני, מאחר ואנו חיים בחברה מאוד תחרותית, שמקדשת הצלחה ומוצלחות, הישגים והישגיות, נפגוש יותר ויותר אנשים שהתישו יתר על המידה את "ה- QI של שמיים מוקדמים" שלהם. עבודה רבה מדי ומעט מדי מנוחה, מתחים ולחצים, מאמץ מחשבתי ללא הפוגות מספיקות, כל אלה מכלים את הפוטנציאל המולד, ואת מה שאבד מאותו QI לא ניתן להשיב. או אז נוצר מאזן כוחות שלילי – האדם לוקח יותר ממה שקונסטיטוציונית הגוף שלו יכול לתת, ובנוסף הוא צורך את האנרגיה היומיומית שלו בעודף ומייצר אותה בחוסר. האנרגיה הימיומית, הנקראת "QI של שמיים מאוחרים" ברפואה הסינית, היא זו המופקת מדי יום מעיבוד המזון שאנו צורכים והחוויות שאנו חווים. היא מתחדשת מדי יום, והיא ניתנת לחיזוק. אבל, אורח חיים עמוס מדי אינו מהווה עבורנו מקור אנרגיה מספק, ומצד שני הוא מכלה, גם את האנרגיה הימיומית וגם את הפוטנציאל המולד. אנרגיה חסרה תתבטא בעייפות קשה (CFS), בבעיות שינה, בהפרעות במערכת העיכול, בכאבים (מיגרנות, פיברומיאלגיה), בעלייה בשכיחות מחלות ועוד.

לא לכולם יכולות זהות, הן שונות מאדם לאדם באופיין, באיכותן, ובעוצמתן. כמו כן, הן כאמור מושפעות מאורח החיים שמקיים כל אחד ואחד. לכל אדם, אם כן, דרך – DAO בסינית, משלו לנהל את עצמו ואת חייו. עליו למצוא ולהכיר אותה, כדי שיוכל לחיות את חייו באופן התואם ביותר למה שהוא. הרפואה הסינית מאפשרת לאתר את הפוטנציאל, לזהות מה הדברים שפוגעים בו או/ובאנרגיה היומיומית, להתוות הנחיות לאורח חיים נכון, ולעזור לתקן את אותם קילקולים שנוצרו מחוסר האיזון במערכת (כאבים, מתחים, תחלואה תכופה ועוד).

כל אדם שמרגיש שהוא יכול יותר, או רוצה להרגיש טוב יותר, ומצליח לגייס לעיניין את כוח הרצון שלו (ZHI ברפואה הסינית) כדי לעשות שינוי, יצליח לגרום לשינוי להתרחש. דיקור, צמחי מרפא ותזונה מתאימה מאפשרים את כיוונון המערכות מחדש, והשבתן לאיזון שהופר.

לימור גילעד - מטפלת ברפואה סינית

חזרה לעמוד מאמרים