מירב לשם רפואה סינית

מירב לשם רפואה סינית

מתמחה ב: דיקור סיני, עיסוי משולב, עיסוי שוודי, צמחי מרפא סיניים, רפלקסולוגיה, רייקי, תזונה טבעית, תזונה סינית

גלולות למניעת הריון בראי הרפואה הסינית

מה הקשר בין זרימת צ׳י לבין חסימת אנרגיה, בין נטילת גלולות לאורך שנים לקושי להכנס להריון מאוחר יותר?

כשהייתי בת 16, היה נדמה שלא היתה בחורה מסביבי בתיכון שלא הלכה לגניקולוג וקיבלה מירשם לגלולות. גם בחורות שלא היו פעילות מינית רצו להיות "על הגלולה", כי הן שמעו שהיא מפחיתה כאבים, מקלה על זרם גועש מדי, מווסתת הורמונים ומפחיתה אקנה.

בגיל כל כך צעיר הקשבנו לרופאים כי לא היו לנו מקורות מידע סותרים. והרופאים הכל-יודעים שאמרו שכמות ההורמונים בגלולות נמוכה מאי-פעם, שתופעות הלוואי מינוריות, שאין ללקיחתן השפעות ארוכות טווח על בריאותנו.

כיום, כשמטופלות שרוצות להיכנס להריון מגיעות אלי לקליניקה אחרי שנים רבות של נטילת גלולות, הן שואלות למה אף אחד מהרופאים שראו לאורך השנים מעולם לא העלה הסתיגויות בדבר שימוש ממושך בגלולות.

חשוב לי לשתף כמה מההיבטים הפחות ידועים לגבי השימוש בגלולות למניעת הריון, אותם למדתי במהלך לימודי תואר שני ברפואה הסינית בארה"ב.
במהלך הלימודים, כמעט כל מי שלקחה גלולות (ורבות כבר הפסיקו שנים מוקדם יותר, בגלל "תחושה" שזה לא באמת עושה להן טוב), "עשתה חושבים" ונטתה להפסיק. וזאת, בעקבות המידע אליו נחשפנו. חלק מהמידע בוחן את הגלולות לפי דפוסים ותיאוריות של רפואה סינית, וחלקו נגיש לרופאים מכל האסכולות אך לאו דווקא לציבור הרחב.

אז איך הגלולות בעצם פועלות? בשפה פשוטה, הן מספרות לגוף שהוא בהריון. כך הביוץ, אותה תופעה של יציאת ביצית הבשלה להפריה מהשחלה, שקורית לרוב באמצע החודש או כ-14 יום לפני תחילת המחזור החודשי, למעשה נמנעת, ובעקבותיה ההפריה של אותה ביצית וההריון נמנעים אף הם.

אבל... מה קורה לגוף כשאין ביוץ? מה ההשפעות הארוכות-טווח על כך שאנחנו מספרות לגוף שלנו, שמבחינה ביולוגית תוכנן להסתנכרן עם הטבע מדי חודש מגיל הבגרות ועד גיל הבלות (בעת העתיקה כל הנשים קיבלו מחזור באותו זמן, זמן הירח המלא) שהוא בעצם צריך להסתנכרן עם חבילה של גלולות שקובעות שממש לא צריך ביוץ וה"מחזור" יגיע מתי שנגיד לו?

ברפואה סינית, עיקרון חשוב ומנחה הוא זרימת הצ'י - אותה אנרגיית חיים שזורמת בכולנו, בכל יצור חי ובעצם בכל דבר מסביבנו. כשיש חסימה מסיבה כלשהי, זרימת הצ'י נחסמת, מה שמוביל לדיסהרמוניה, או חוסר איזון. אז למה כשמפסיקים לקחת גלולות לעיתים קרובות קשה להיכנס להריון? אף אחד לא סיפר לבחורה שלוקחת גלולות במשך שנים רבות על הסכנות הכרוכות בכך (בהמשך) ובטח שלא אמר לה שהצ'י שלה נתקע או נחסם. מבחינת הרפואה הסינית, זרימת הדם בזמן המחזור - מטה והחוצה, היא חשובה ביותר (לכן הסינים גם לא ממליצים לקיים יחסים בזמן המחזור, מה שעלול לגרום לדם לעלות מעלה וליצור סטגנציה-תקיעות של דם). הזרימה הזו מופרעת ע"י נטילת גלולות. כשמגיעה מטופלת לטיפול בדיקור סיני שהפסיקה לקחת גלולות אחרי שנים, המחזור לא יופיע באופן סדיר והגוף יתקשה לחזור למקצב הטבעי של ביוץ ומחזור. הטיפול הוא לרוב ב"שיחרור" אותה תקיעות דם ופתיחת הערוצים האחראים על זרימת הדם בגוף, כדי להחזיר לאיזון.

חשוב לי לציין שכשנוטלים גלולות כדי "להסדיר" מחזור לא סדיר מלכתחילה, שום דבר בעצם לא מוסדר. ה"הסדרה" הזו היא אמצעי טכני-מכני בלבד שמטפל בסימפטום ולא בשורש התופעה. השאלות שצריכות תופעות דברים שבהחלט יכולות להיות מושפעות מגורמים רגשיים (טראומות, תקופות קשות ולחוצות בחיים ועוד) ולא רק פיזיים. ניתן לבחון לעומק ולסייע להם דרך טיפול בדיקור סיני ובפורמולות צמחי מרפא שנועדו במיוחד להשבת האיזון לגוף ולנפש.

כלומר, כשמפסיקים לקחת גלולות (כמו גם התקן תוך ריחמי) בעצם מסירים "מסך עשן" שכיסה על הנטיה הטיבעית של הגוף. רק אז ניתן באמת לבחון: האם יש תקיעות של צ'י או של דם, מחסור בצ'י או בדם, ואיך הגוף באמת מתנהג.
בטיפולי פיריון זהו הצעד הראשון בדרך - והאמת שהוא גם צעד מרגש. להסיר אמצעי מכני להסדרת סימפטומים כדי שיפסיקו "להציק" ולנסות באמת לראות מה קורה לנו - זהו צעד גדול בכיוון של מודעות עצמית, פיזית וריגשית.

מבחינת טמפרטורה אנרגטית של הגלולות, הן נחשבות לחומר "קר". כלומר, מי שסובלת מקור או נוטה לאכול מזון חי ולא מבושל ולשתות מים קרים - מוסיפה לגוף עוד אנרגיה קרה (לפי רפואה סינית חשוב להמעיט באוכל ושתיה קרה ולהעדיף אוכל ושתיה בטמפרטורת החדר ומעלה). לאורך שנים יש לכך השפעה גדולה על האיזון התזונתי של מזון קר וחם.

סכנות: בת משפחה שלי החלה לקחת גלולות בגיל 16, כי היה לה מחזור קשה וכואב וההורים שלה לא ידעו מה לעשות. היא המשיכה לקחת אותן עד גיל 29 - כן, כמעט 14 שנה, גם כשלא היתה פעילה מינית, פשוט בגלל שחששה מהמחזור הכבד ההוא. בגיל 29 קריש דם ברגלה שייט לריאות, ותסחיף ריאתי - Pulmonary embloism- כמעט שהרג אותה. זוהי סכנה ידועה ומוכרת ליצרני הגלולות וגם לרופאים. אך הציבור הרחב כמעט ולא נחשף אליה. אולי רק דרך תביעות יצוגיות של חברות גלולות כמו Yasmin ו-Yaz (ממליצה לחפש עוד חומר בנושא). ההורמונים שבגלולות (שכבר לפני 20 שנה הרופאים הבטיחו שהם בכמות מיזערית, הבטחה די חסרת ביסוס בהתחשב בעובדה שתופעות הלוואי של הגלולות מתבררות במהלך השנים ולא כולן ידועות) גורמים לקרישת-יתר של דם. פרופסור הסיני לגניקולוגיה שלימד אותנו ציין שחמש שנים הן זמן מקסימלי לנטילת גלולות בשל הסכנה הזאת.
מורה אחר טען שנטילתן משנה את דרך הצטברות השומן בגוף באישה, כך שהשומן נהיה רופס יותר ופחות "מוצק". לגבי הטענה האחרונה, כל אישה יכולה לחשוב ולהיזכר אם הדבר נכון לגביה. זו אינה סכנה אבל בהחלט השפעה ארוכת טווח.

אני מקווה שהעליתי כמה נקודות חשובות למודעות שלכן. במשך שנים מכרו לנו את הגלולות כדרך היותר הגיונית ופשוטה למנוע הריון, בשם השיחרור המיני, הנוחות ומה לא. הרבה מאיתנו שמעו את המשפט "פשוט תקחי גלולות, אני שונא קונדומים", אבל מסתבר שהפיתרון הזה לא ממש פשוט ומאוד לא הגיוני, ובעל השפעות ארוכות טווח על הגוף שלנו, הפיריון שלנו, מצב הרוח שלנו, והיכולת שלנו להתקרב לגוף הזה, שלנו.

מאת: מירב לשם L.Ac
מטפלת מוסמכת ברפואה סינית וצמחי מרפא, ובעלת 16 שנות נסיון בטיפול הוליסטי, כולל רפלקסולוגיה, רייקי ועיסוי. בעלת קליניקה ביפו ומעבירה הרצאות לציבור הרחב באזור המרכז.
מוזמנים לעקוב בעמוד הפייסבוק:
https://www.facebook.com/LeshemChineseMedicine

חזרה לעמוד מאמרים