נדב סגמן | רפואה סינית ומרפאת סוכרת משלימה

נדב סגמן | רפואה סינית ומרפאת סוכרת משלימה

מתמחה ב: דיקור סיני, טווינה, צמחי מרפא סיניים

מאמר וסיפור מקרה אודות הסוכרת

מאמר מקצועי למטפלים

סוכרת ברפואה המערבית:
סוכרת מוגדרת כקבוצה של מחלות מטבוליות, המאופיינות ברמות גבוהות של סוכר בדם כתוצאה מהפרעה בהפרשת ההורמון אינסולין ו/או בפעולתו. אינסולין הנו הורמון הנוצר בלבלב ומופרש ממנו, ואחד מתפקידיו הוא להכניס את הסוכר- הגלוקוז, המהווה מוקד אנרגיה בגוף, מזרם הדם לתאי הגוף. סוכרת יכולה להיגרם מחסר אינסולין כתוצאה מהפרעה בייצורו בלבלב, או מהפרעה בתגובת התאים ברקמות הגוף לאינסולין. עקב כך הסוכר נשאר בזרם הדם וריכוזו עולה. בהעדר כניסת הסוכר מזרם הדם לתאים, תאי הגוף נותרים ''רעבים'' למקור אנרגיה ועל כן מתרחש פירוק שומן כמקור לאנרגיה. עם פירוק השומן משתחררות חומצות, ובמצב קיצוני עשויה להיווצר חמצת בדם, שהינה מצב מסכן חיים.
ישנם 3 סוגים עיקריים לסוכרת:
ארחיב בקצרה על כל אחת מהן:

Type 1: סוכרת תלוית אינסולין. מחלה אוטואימונית , הגוף תוקף את תאי ביתא בלבלב אשר תפקידם הוא לייצר אינסולין וגורם להשמדתם. בסוג זה של סוכרת הגוף לא מייצר אינסולין.

Type 2: סוכרת שאינה תלוית אינסולין. הגוף מפתח תנגודת / אי סבילות לאינסולין. כאשר סוכרת מסוג 2 מתגלה בשלב מוקדם, ניתן לעיתים לרפאה ולחזור לרמות סוכר תקינות באמצעות דיאטה ופעילות גופנית.

סוכרת הריון: סוכרת הריון מתגלה בזמן ההריון , אצל נשים אשר לא היו ידועות כחולות סוכרת.
מכיוון שהגורמים לסוכרת זו מקורם בתהליכים העוברים על הגוף בתקופת ההיריון, סביר להניח כי היא תיעלם בסוף תקופה זו, עם הלידה. עם זאת,ישנו מצב שמחלת הסוכרת תחזור בעתיד אצל חלק מן הנשים. ישנם סיכונים וסיבוכים רבים בגינה, ויש לטפלה , גם אם היא זמנית.

ישנם מצבים נוספים בסוכרת אך לא ארחיב עליהן כאן.

סוכרת ברפואה הסינית:
תיאורית ה- XIAO KE כפי שראו אותה בעבר וכפי שהיא כתובה בספרים הקלאסיים אינה נכונה כיום. אנו רואים היום את הסוכרת בצורה שונה , מכיוון שיש לנו כיום את בדיקות הדם אשר יכולות לאבחן סוכרת עוד לפני שישנם סימפטומים. כ- 80% מהמטופלים שחולים בסוכרת TYPE 2 הינם עם עודף משקל ולרובם אין את כל הסימפטומים של:
"THREE MORE & ONE LESS " – (חוסר משקל , רעב מוגבר , שתן רב וצמא מוגבר) אשר נפוצים במצב של XIAO KE ו – TYPE 1. חלק מסימפטומים אלו יכולים להופיע גם בשלבים מוקדמים יותר והם באמת מופיעים אך התמונה הכללית הינה שונה.
הסיבה העיקרית לסוכרת Type 2 הינה חום ולחות / ליחה במחמם האמצעי. כאשר החום נימצא ברוב שלבי התהליך. הסיבה לחום שנוצר הינה תזונה שומנית , מטוגנת וחמה וחוסר פעילות גופנית אשר גורמים להשמנה ויוצרים תקיעות צ'י ב- MJ, שבהמשך יוצר חום אשר יכול להגיע ל-3 המחממים. החום שנוצר בהתחלת התהליך פוגע בצי , יין ונוזלי הגוף ובהמשך החום ו/או החוסר פוגעים בכלי הדם וגורמים לסיבוכי המחלה. ( בסין הם מחשיבים את המעיים ב-MJ (מכיוון שקיים קשר הדוק ביניהם לבין הקיבה - טחול) והכבד ב- LJ (קשר הדוק לכליות).

ישנם 5 שלבים בהתפתחות סוכרת Type 2 :
1. סטגנציה
2. חום במחמם האמצעי
3. חום וחוסר במחמם האמצעי
4. חוסר במחמם האמצעי
5. הרס כלי הדם – סיבוכי המחלה
יש לקחת בחשבון שישנה אבחנה מבדלת בתוך כל שלב וביניהם.

סיפור מקרה:
אישה בת 61 , סוכרת 16 שנים. שוקלת 62 ק"ג , גובה 1.53 , BMI = 26.49 – משקל יתר.
נתונים לפני הטיפול: המוגלובין מסוכרר (HBA1C) 9.5% , בצום: 150 , שעתיים לאחר ארוחה: 220
במהלך השנים היא לוקחת מטפורמין שלוש פעמים ביום לאחר האוכל. למרות הטיפול התרופתי היא נאלצה להתחיל להזריק אינסולין לפני שנה וחצי. מזריקה אינסולין 40 יחידות בבוקר ו-40 יחידות בערב. אך למרות זאת רמות הסוכר נשארו יחסית גבוהות.

היסטוריה רפואית: שבץ מוחי ומחלת לב איסכמית לפני 6 שנים.
צמא: יש צמא ללא רצון לשתות
תיאבון: רעב מוגבר
שינה: אינסומניה , יש קושי להירדם , מתעוררת בקלות וכ-3-4 התעוררויות בלילה , ישנה כ-5 שעות עם חלומות רעים.
יציאות: יש עצירות עם יציאות יבשות כל 3-4 ימים.
שתן: מתעוררת בלילה 2-3 פעמים לתת שתן.
קור / חום: ישנו קור במיוחד בקצות אצבעות הידיים והרגליים.
כאבים: ישנה חולשה בשתי הרגליים ורדימות בשתי הכפות רגליים.
דופק: מיתרי , עמוק
לשון: אדומה , מעט תפוחה , רועדת , חיפוי מטולא לבן וורידים בולטים מתחת ללשון
כמו כן ישנם לפעמים סחרחורות , יל"ד 70/140 וכולסטרול גבוה 9 שנים – מטופלת תרופתית.

אבחנה: חוסר צי בטחול וחום בקיבה , חוסר יין +חום ותקיעות דם.

עיקרון טיפול: לאזן את רמות הסוכר , לחזק את צי הטחול ולהוריד חום בקיבה , לתמוך ביין ולהניע דם.

פורמולה:
GAN JIANG 9
HUANG LIAN 15
ZHI MU 30
DANG SHEN 15
GUI ZHI 15
HUANG QI 30
JI XUE TENG 30

הסבר על המרשם: שמסתכלים תחילה על המרשם הוא נראה מעט מוזר , הרי למה לשים GAN JIANG שהינו צמח מקבוצת מחממי פנים ובעל טמפרטורה חמה שיש חום בקיבה?! ולמה לשים HUANG LIAN שהינו צמח מר וקר במצב של חוסר יין וחוסר צי בטחול?! דבר אשר יכול לפגוע בהן.
הרי שמסתכלים טוב טוב לתוך המרשם היפיפה הזה מגלים ששבעת הצמחים הללו מכילים בתוכם רעיונות מ- 2 פורמולות מתוך ה-SHANG HUN LUN ו- JIN GUI YAO LUO של ג'אנג ג'ונג ג'ינג.

הראשונה: GAN JIANG HUANG LIAN HUANG QIN REN SHEN TANG
השנייה: HUANG QI GUI ZHI WU WU TANG

הפורמולה הראשונה: GAN JIANG HUANG LIAN HUANG QIN REN SHEN TANG הינה מצוינת למצב שמאפיין חוסר ועודף / קור וחום יחידיו. תפקידו המרכזי והחשוב של הצמח GAN JIANG הינו "לפתוח" את הקיבה וכך לאפשר לצ'י לרדת בצורה טובה יותר בעזרת הטעם המר של הצמח HUANG LIAN. תפקוד נוסף של צמח זה הינו לסתור את הקרירות ולהגן על הקיבה מהצמחים המרים והקרים HUANG LIAN ו- HUANG QIN אשר נמצא בפורמולה המקורית. כידוע לנו GAN JIANG הינו בעל אופי חריף ומפה מגיע תפקוד נוסף ומרתק אשר בעצם יוצר תנועה של צ'י ע"י המרירות של HUANG LIAN והחריפות של GAN JIANG אשר יוצרים יחדיו תנועה של צי ע"י הורדת הצי עם הטעם המר ופיזור הצ'י לצדדים עם הטעם החריף. HUANG LIAN הינו יעיל גם למצבי אינסומניה הנובעים מחום בקיבה ובלב , נימצא בפורמולות HUANG LIAN WEN DAN TANG ו- HUANG LIAN E JIAO TANG. פורמולות אשר מטפלות בצורה יעילה באינסומניה.
הצמח ZHI MU נוסף לפורמולה מכיוון שהוא יודע להוריד חום מהקיבה ולהזין יין של הכליות דבר הנחוץ פה. הצמח DANG SHEN (במקור REN SHEN) נוסף בכדי לחזק את צי הטחול.
* מבחינה מחקרית הוכיחו שהצמחים HUANG LIAN , ZHI MU ו- HUANG QI יעילים להורדת גלוקוז.

הפורמולה השנייה: HUANG QI GUI ZHI WU WU TANG. הינה פורמולה עיקרית לנוירופתיה בסוכרתיים. ברצוני לפרט קצרה על הצמח HUANG QI אשר הינו צמח מדהים מכיוון שהוא מכיל בתוכו המון אלמנטים אשר יכולים לשרת אותנו במקרה זה. הוא מרחיב כלי דם ולכן טוב למצבי יל"ד , שימו לב שבתפקוד הסיני שלו הוא מעלה יאנג , הוא מצוין לנימולים הנובעים מחולשה ותקיעות דם ,
הוא טוב למצבי POST CVA - הקיסר בפורמולה BU YANG HUAN WU TANG , יעיל מחקרית להורדת סוכר וכמובן מחזק את הצי הטחול. הצמח GUI ZHI נימצא בתוך הפורמולה HUANG QI GUI ZHI WU WU TANG והינו יעיל לנימולים ע"י הזרמת היאנג לגפיים ולכן טוב גם לקור בקצוות במיוחד באצבעות הידיים , הוא גם יעיל למחלת לב איסכמית מכיוון שאחד התפקודים שלו הינו הנעת יאנג בלב. הצמח JI XUE TENG הינו מעולה לפתיחת תעלות ולכן יעיל לנימולים ולחולשת רגליים.
חודש וחצי לאחר תחילת הטיפול: כל הסימפטומים השתפרו בכ- 90% , בדיקה בצום: 120 , שעתיים לאחר ארוחה: 180. ירדה במינון האינסולין בחצי ל-20 יחידות ביום ובלילה.
לאחר 3 חודשים של טיפול: HBA1C: 7.2% , בצום: 105 , שעתיים לאחר ארוחה: 150. הורידה לגמרי את המטפורמין והורידה מינון האינסולין ב-50% מפעם שעברה. כל הבדיקות נעשו בבית החולים ביום הטיפול.
לסיכום אנו רואים מרשם קצר ומדויק העונה לנו בצורה מלאה על העיקרון הטיפולי ומטפל בצורה יעילה בכל הסימפטומים של המטופלת. שאנו בונים פורמולה חשוב לנסות להכליל צמחים אשר יטפלו בו זמנית בתלונת המתרפא ובמחלה מבחינה מחקרית. וכך אנו יוצרים שילוב יפה בין מזרח למערב בפורמולה אחת.

לשאלות והערות ניתן לפנות למייל.
תודה רבה על שקראתם מאמר זה.

מחבר: נדב סגמן , מומחה למחלת הסוכרת.

חזרה לעמוד מאמרים