ניר הדס

ניר הדס

מתמחה ב: אימון לאורח חיים בריא

הוסף המלצה

פרופסור (.prof בדימוס) ואצלב אינסלר, תל השומר - ב

אני בן 83. בכל חיי לא אהבתי פעילות גופנית.
כשהייתי ילד אמה סידרה לי שחרור משעורי התעמלות כי הייתי "עדין". אחרי זה, בזמן מלחמת העולם, בגטו ובמקומות אחרים אנשים חשבו רק איך לשרוד ולא איך לפתח שרירים, איך להשיג חתיכת לחם ולא איזה תוסף מזון הכי מודרני, איך לחיות עוד יום אחד ולא אם יוגה עדיפה על שיטת פלדנקרייז.
לא היה לי זמן או מודעות להגדיש אפילו דקה לגוף שלי.
אחרי המלחמה למדתי רפואה והכרתי את כל השרירים, הפרקים והעצבים, אך לא הצלחתי להכיר ולהתחבר עם הגוף שלי. לא התעניינתי בהרגשות שנובעים מהאיברים שלי, אף פעם לא שמעתי "צעקת שרירים" אחרי ריצה ארוכה, לעולם לא ראיתי "וילון שחור" אחרי הרמת מזוודה כבדה. כשעייפתי אחרי שעות ארוכות של לימודים פשוט הלכתי לישון.
בגיל שישים בערך התגלתה אצלי בעיה קשה בפרק הירך והתחלתי להשתמש במקל. אחרי זה עברתי ניתוח לב פתוח ובהמשך עמוד השדרה התחתון קיבל צורת "S". פתאום הפחתי לנכה. אנשים החלו למלמל: "זהירות" או "אתה לא מסוגל" או "אתה חייב פיזיותרפיה".
אז פניתי לחברה וותיקה שלי והיא, אחרי שיחה ארוכה, אמרה: "אתה לא זקוק לפיזיותרפיסט, אתה צריך להתעמל ולעשות את זה בעקביות!"
ואז הופיע בחיי ניר. יותר ממטר תשעים גובה, מכיר מיקום ותפקיד של כל שריר בגוף, עקשן גדול ממני, פסיכולוג משופרא דשופרא, בעל סבלנות ללא גבול ויצירתיות של פיקסו. בכמה פגישות ניר הסביר לי שאמנם יש לי הגבלות פיזיות שונות, אבל רוב התנועות שאני חש מוגבל לבצען נובעות מחוסר ידע, משכנוע עצמי וסביבתי על חוסר יכולת ומפחד שאפול.
אחרי מספר פגישות שכולן היו שילוב בין תרגילים מתוכננים במדויק להפעלת קבוצות שרירים שונות ובין הערות מהסוג: "אתה רק חושב שאתה לא יכול" או "אל תהיה ותרן" או "בפגישה הקודמת כמעט עשית את זה" תפסתי שאני חייב להשתנות. פתאום התחלתי ללכת זקוף, לשים לב על נשימה מסודרת, בחניית המכונית הפסקתי לפחד שהמרחק למטרה גדול מדי. יתר על כן לפתע התחלתי לחוש את השרירים שלי ולהבין שהם מנסים להגיד לי משהו. אחרי שנים רבות של הזנחה טוטאלית קלטתי שגם לגוף יש דרישות ובכדי שהגוף יוכל לשרת אותי, אני חייב לטפל בו כראוי.

חזרה לעמוד המלצות