נעמה בן עברי, בהקשבה לגוף- טיפול ששומע אותך

נעמה בן עברי, בהקשבה לגוף- טיפול ששומע אותך

מתמחה ב: דיקור סיני, טווינה, צמחי מרפא סיניים, שיאצו

מי שלא סבלה בחייה מהמחזור שתרים את היד ?

לא הרמת? גם רוב שאר הבנות שקראו את זה לא הרימו.
עם זאת אחוז גדול מהנשים בגיל מחזור נוטות בשלב כזה או אחר לסבול מהמחזור.

תופעות נפוצות הן: ווסת שלא מגיעה בזמנים קבועים, כאבים בזמן או לפני הווסת תופעות טרום ווסת (PMS) כגון: מצבי רוח משתנים, עייפות, נפיחות בטן/ חזה, כאבי ראש, חולשה, רצון למתוק ונטיה לשילשולים. תופעות אחרי ווסת קיימות בשכיחות נמוכה יותר ומתאפיינות בתופעות כמו חולשה ונטייה לחלות (תחושות התקררות/שפעת) בזמן או אחרי מחזור.

המחזור החודשי כשמו כן הוא- מתפרס על כל החודש, ונספר מהיום הראשון של הווסת (מרגע תחילת הדימום) ועד לתחילת הדימום הבא. תהליך בו רירית הרחם נבנית לאורך החודש (כהכנה להריון) ומתרוקנת בווסת. תקופת ההתרוקנות באופן טבעי הגוף מאבד דם והאישה יכולה להיות יותר חלשה, לאחר מכן מגיעה התקופה של בניה מחדש של דם, הגוף צריך בתקופה זו יותר אנרגיה ע"מ ליצר את הדם ולבנות את הרחם. לקראת הביוץ נכנסת הרבה תנועה למערכת הגניקולוגית, השחלה משחררת את הביצית שצריכה לנוע לכיוון הרחם לשם הפריה, כאשר אין הפריה התנועה הופכת להיות אף יותר משמעותית לקראת ההתרוקנות המחודשת של הרחם.
תהליך זה טבעי ותקין אשר אמור להימשך בערך 28-32 יום. ללא כאבים וללא תופעות לוואי נוספות.
הווסת עצמה צריכה להימשך 4-6 ימים.
צבע הדם צריך להיות אדום של דם טרי, הדימום צריך להתחיל בקלות ורוב הדם אמור לצאת ביומיים הראשונים.
בשאר החודש יכולות להיות מעט הפרשות וגינליות לבנות-שקופות לא צמיגיות וללא ריח בעיקר סביב הביוץ.
חשוב לדעת שאמצעי מניעה בעיקר הורמונליים (גלולות, נובורינג, מדבקות, מירנה וגם התקן ללא הורמונים) יכולים לגרום לשינויים במחזור.

מחזור תקין לא צריך להיות מלווה בכאבים, אז למה כל כך הרבה בנות סובלות מהמחזור עד שזה נהיה סטנדרט ונחשב לתקין?
מכיוון שהמחזור הנשי הוא תהליך של איזון עדין שמורכב מארבעה שלבים שונים שבכל שלב הגוף צריך תנאים שונים. ככל שהתהליך יותר עדין ויש לו יותר חלקים, יש יותר סיכוי שמשהו יצא מסינכרון, במיוחד תהליך רגיש לשינויים כמחזור האישה שמושפע מהורמונים, מסטרס, מצבי רוח, חוסר פעילות גופנית, תזונה, התשה פיזית, אמצעי מניעה, חוסר אנרגיה (צ'י), חוסר דם או איכות ירודה של דם ועוד.
השלבים:
שלב הYIN: שלב הבניה הוא שלב שבתחילתו הגוף נמצא בחולשה לאחר שאיבד את דם הרחם. אם הגוף חלש מאוד ויש חוסר רב של דם יופיעו תופעות חולשה ונטייה לחלות (כי לגוף אין את הכוח להגן על עצמו), שלב זה מצריך תהליך של בניה של דם ו-יין (בניה של חומר – דם ורירית הרחם).
שלב ה YANG: לקראת הביוץ הגוף צריך לעבור פאזה מבניה- לתנועה, יש עליה בטמפרטורת הגוף (נקרא טמפרטורת השחר), זהו שלב הנחשב יאנגי במיוחד, במידה ויש בעיה ביאנג, יתכן ולא יהיה ביוץ או שתזמון הביוץ לא יהיה נכון, ויתכנו קשיים בניסיון כניסה להריון.
שלב ה QI: במידה ואין הפריה, הגוף נכנס לשלב של הכנה לקראת ההתרוקנות המחודשת של רירית הרחם, שלב שנזקק לצ'י ותנועה, אם יש בעיה בשלב הזה, יגרום לתקיעות של הזרימה, או שילוב של תקיעות וחוסר צ'י ביחד (אין אנרגיה להניע).
שלב הדם: שלב הדימום- הווסת.
תופעות קדם מחזור (PMS) יכולות להתחיל בכל שלב החל מהתקופה שאחרי הביוץ עד כמה ימים לפני המחזור. אם התקיעות חזקה מאוד בשלב ה-צ'י לא תהיה תנועה גם בתחילת שלב הדם (הווסת) הדם יהיה תקוע ויהיו כאבים, בד"כ חזקים, בימים הראשונים של הווסת. יתכן שבנוסף לכאבים הדימום יתחיל בצורה מהוססת או דימום עם קרישים וצבע כהה.


כפי שניתן לראות הגוף הוא מכונה מופלאה, ותהליכי המחזור הם מורכבים, תלויים בהרבה גורמים, ומשתנים לפי השלב בחודש, לכן יש הרבה מקום ליציאה מדרך הטבע.

על מנת לטפל, נרד לעומק שורש הבעיה הגורמת לשיבושים במחזור, נגדיר את סוג הבעיה במחזור: עודף ותקיעות, חוסר או חוסר ועודף בו זמנית, עיקרון הטיפול היה בהתאם. במידה ויש צורך לטפל בבעיית רקע שקשורה בתזונה, פעילות גופנית ושינויים אחרים באורך חיים - ינתנו המלצות בהתאם. הטיפול בדר"כ ישלב דיקור עם צמחים ע"מ להגיע לתוצאות הטובות ביותר. בדר"כ כבר במחזורים הקרובים ניתן לראות התחלה של שינוי במחזור: ירידה בעוצמת כאבים, יותר אנרגטיות, זרימה טובה יותר של דם, פחות נפיחות ועוד, ותוך כמה מחזורים, יחד עם שינוי באורך חיים, ניתן לראות שינוי קבוע וארוך טווח עם הקלה משמעותית ואף העלמות תופעות הלוואי של כאבי מחזור ותסמונת קדם וסתית.לסיכום:
מחזור לא צריך להיות כואב, מתסכל, מעצבן, בעל תופעות לוואי, דבר נוראי שאת רק מחכה שיגמר.
עם זאת המחזור הוא תהליך עם איזון עדין, אך אין צורך לקבל את חוסר האיזון כמובן מאילו. הגוף הוא מכונה מדהימה ועם קצת עזרה ניתן להשיב את האיזון וליצור מחזור "ידידותי" שמגיע בזמן ובקלות ועובר בקלות וללא תופעות לוואי. בעזרת איבחון נכון של חוסר האיזון ושימוש בכלים מתוך הרפואה הסינית דיקור, צמחים ומגע, ניתן להשיב את הסנכרון והאיזון למחזור לחודש שקט יותר.

חזרה לעמוד מאמרים