פרסיקו מיכאל

פרסיקו מיכאל

מתמחה ב: הומאופתיה קלאסית

הישרדות וריפוי

על ההבדל בין כיוון הרפואה רגילה לבין ריפוי של ממש

הישרדות מול ריפוי, הרופא כמתווך בריאות.
מיכאל פרסיקו, רופא
המחלה נחשבת מאז ומעולם כמשהו רע שיש להכריתו, הפרעה במצב הבריאות שסיבתה לא תמיד ברורה אבל שיש למגרה כי היא מסכנת את האורגניזם. חייבים להילחם במחלה...
כרופא והומאופאת העוסק ברפואה משולבת, אני רוצה להציע גישה הפוכה, על פיה מחלה זה דבר בריא, יחסית. זהו מצב של הישרדות, שמציל חיים כרגע. ריפוי הוא משהו אחר לגמרי.
על פי גישה זו מחלה נובעת ממצב בו חוויה שחווה אדם ברגע מסוים קשה לו מדי לעיכול, היינו, להופכה לזיכרון פשוט, והיא נשארת אז 'תקועה' בנפש ומאיימת להזיק לה מאד. כדי לשמור על הנפש – שנאמר, "ונשמרתם לנפשותיכם מאד" (דברים ד, טו), מופעל 'הסדר המחלה': בתמורה להדחקת החוויה עד שהיא צרורה לה בשקט בעמקי הנפש – משלם האדם בהוצאת חלק מהלחץ בצורת מחלה פיזית או התנהגות חיצונית. נוצר כך מצב של איזון על תנאי, סוג של בינתיים, מצב שלהישרדות, אשר מאפשר 'שקט תעשייתי', עד אשר יתעשת האדם מספיק כדי לחזור אל המקום המודחק, הממתין לו ולעשות שם שלום; פיוס; התמרה של החוויה, תיקון...
מחלה במובן זה היא דבר בריא, יחסית כי היא מאפשרת לשרוד בינתיים, עד יעבור זעם. נח בדמותו מסמל את ההישרדות: הן בכל מצב ידע לעשות לעצמו נח... יש מבול? הוא בונה תיבה! וכך עובר את החיים בתיבות הישרדות.
אבל ריפוי זה דבר אחר, הפוך בכיוונו: בהנחה שהמחלה היא פסיכוסומאטית ביסודה הרי רק חיזוק כח הריפוי של הנפש יביא מרפא. מרפא - מלשון הרפיה. להתחזק פנימה עד שנוכל להרפות ממערכת ההגנה הזו שבנינו הקרויה מחלה, ולחזור למקומנו הטוב של זרימה הרמונית בין כל חלקי האורגניזם ובינו לסביבה, שהיא הגדרת הבריאות.
כך בתינוק הסובל מדלקות אוזניים חוזרות האנטיביוטיקה עוזרת לו לשרוד אבל לא מרפאה אותו, בדיוק כמו שריטאלין יציל ילד עם הפרעת קשב וריכוז בבית הספר ויעזור לו לשרוד, אבל לרב לא יביא לריפוי של ממש.
ברצוני להדגיש את הלגיטימיות העמוקה של שתי דרכי הריפוי: ההישרדות היא תגובה הכרחית שמוציא האורגניזם כמחלה נוכח משהו מבחוץ המאיים על שלמותו, על עצם קיומו ובכך מאפשר לעצמו לשרוד בינתיים. ריפוי מתנהל בכיוון ההפוך, דרך התחזקות מבפנים המאפשרת לעכל את החוויה שגרמה למחלה ולהחזיר את מצב השלום הפנימי של האדם. וכשפוחת הלחץ נעלם גם הצורך במחלה והאורגניזם כולו מרפה-מרפא, וחוזר לקו הבריאות .
אני חש חשיבות גדולה להביא את ידיעת ההבדל בין הישרדות וריפוי כך שיהא בידינו, הרופאים, להבין בכל רגע היכן עומדת בריאותו של האדם: האם כרגע עדיין לעזור לו בהישרדות או שהגיע כבר הזמן לריפוי. הרופא פועל כמתווך בריאות, העוזר לאדם בכל רגע נתון ללכת בכיוון הנכון, עד שירפא.חזרה לעמוד מאמרים