טווינה וטיפול בכאבי ראש

חזרה למגזין ◄
הטווינה (TUI-NA) היא שיטת טיפול במגע המהווה כחלק משיטות הטיפול של הרפואה הסינית. השיטה אשר מושתת על פי העקרונות של הרפואה הסינית מסבירה כאב כחסימה או תנועה לא טובה של אנרגיה בתעלות השונות הפזורות לאורך הגוף.
 פורטל ברטיפול  |  18.08.2014
הטווינה (TUI-NA) היא שיטת טיפול במגע המהווה כחלק משיטות הטיפול של הרפואה הסינית. השיטה אשר מושתת על פי העקרונות של הרפואה הסינית מסבירה כאב כחסימה או תנועה לא טובה של אנרגיה בתעלות השונות הפזורות לאורך הגוף. על ידי טכניקות מגע ומתיחות שונות הטיפול מווסת ומסדיר את תנועת האנרגיה בגוף ובכך מוריד משמעותית את רמת הכאב. טיפול בטווינה יכול לעזור במגוון רחב של בעיות: כאבי גב, צוואר תפוס, בעיות שינה, סטרס, כאבי ראש ועוד.
 
אחד היתרונות בטיפול בטווינה הוא שלא תמיד נטפל ישירת במקום הכואב. הדבר נובע מכמה סיבות:


1. לא תמיד אפשר לגעת! לעיתים מגיעים לקליניקה מטופלים עם כאבים חזקים מאוד כך שלא ניתן לגעת בכלל במקום הכואב. ברפואה הסינית יש מאות נקודות בעלות השפעה על אזורים שונים בגוף.
במצב כזה עדיף להתחיל בעיסוי על הנקודות המרוחקות האלה עד שהרגישות במקום הכואב תרד.


2. השפעה טובה לטווח ארוך יותר. הטיפול המקומי הוא טוב אך הטיפול בעזרת נקודות השפעה מרוחקות טוב מאוד והתוצאות נשמרות למשך זמן רב יותר.
 

טיפול בטווינה נמצא כיעיל לטיפול בכאבי ראש ובעיקר בכאב ראש מתחי (Tension headache) הנפוץ ביותר.

הסובלים מכאב ראש זה יסבלו בדרך כלל מכאב עמום, קבוע, בשני צידי הראש המלווה יחד עם תחושה של רצועה שעוטפת את הראש. בדרך כלל כאב זה מתחיל לאט ובהדרגה ומוחמר עם הזמן. בנוסף תהיה תחושה של שרירים מתוחים בכתף, צוואר, ראש ולסת.
 
הסיבה העיקרית לכאב ראש מסוג זה היא מתח שרירי. שרירי הצוואר, הגב והכתף משפיעים ישירות על הראש. כשאנחנו נמצאים בעבודה אנחנו מפתחים לרוב הרגלי יציבה לא נכונים, לדוגמא: ישיבה מול המחשב במשך המון שעות, ישיבה בזווית מול המחשב כשהראש מביט הצידה, דיבור בטלפון כשהכתף תומכת במכשיר, מזגן שפועל בעוצמה חזקה ישירות עלינו, הרבה שעות של נהיגה ועוד.
 

המאמר מעניין אתכם?
עשו לייק לעמוד הפייסבוק שלנו ותהנו 
ממאמרים בשלל נושאים - לחצו כאן

כשאנחנו חוזרים הביתה חלק מ"ההרגלים" האלה נשמרים: אנחנו ממשיכים לשבת רכונים על הכורסא מול הטלוויזיה או המחשב, רובנו ישנים על הבטן בלילה. הדברים האלו גורמים לשינוי המתחים בשרירים המדוברים. המתח השרירי גורם לאספקת דם לא טובה לראש.
מתח שרירי יכול להפוך גם לכרוני. מתח שריר לאורך זמן יכול לגרום לקרעים מיקרוסקופים בסיבי השריר. הקרעים המיקרוסקופים יתאחו עם הזמן ויהפכו לרקמה צלקתית חלשה יותר וגמישה פחות מהשריר, דבר שישמר את המתח השרירי ויגרום לכאבי ראש כרונים.
 
טיפים שימושיים

1. נסו לשים לב יותר לשגרה שלכם בעבודה ובבית.
2. יציבה של הגוף בזמן עבודה/בית. מקמו את המחשב מולכם ולא בזווית, שבו בכיסא נוח, קומו מידי פעם מהכיסא ובצעו מעט מתיחות, דאגו שהכתפיים שלכם לא שמוטות קדימה והגב התחתון לא מכופף מידי. 
3. אם אתם מדברים הרבה שעות בטלפון קנו לכם אוזנייה או דיבורית.
4. בצעו פעילות גופנית 3-4 פעמים בשבוע. הפעילות הגופנית משפרת את זרימת הדם בגוף.
 
טיפול עצמי בבית על ידי המטופל
במידה והכאב הוא באזור האחורי של הראש: חפשו נקודה רגישה למגע מעט לפני ראש העצם החמישית. בצעו עיסויים ולחיצות עדינות על הנקודה.

במידה והכאב מתמקד יותר בקודקוד הראש: חפשו נקודה רגישה למגע באזור המרווח בין האגודל לאצבע המורה, בין השריר לעצם של האצבע  המורה באמצע הדרך. בצעו עיסויים ולחיצות עדינות על הנקודה.במידה והכאב מתמקד יותר בצידי הראש: מששו על גב היד, במפרק לפני הזרת לקמיצה. חפשו שם אזור שרגיש למגע ובצעו עיסויים ולחיצות עדינות.


 
 מאת: יובל בלייר Dipl.C.M