הטיפול בכאבי ראש ברפואה הסינית

חזרה למגזין ◄
הרפואה הסינית מטפלת בכאבי ראש בהצלחה רבה כבר שנים ארוכות. תיעוד בכתב לטיפולים ברפואה סינית בכלל, ולטיפול בכאבי ראש בפרט, קיים כבר מלפני כאלפיים שנה.
 פורטל ברטיפול  |  19.08.2014
הטיפול בכאבי ראש ברפואה הסינית.

הרפואה הסינית מטפלת בכאבי ראש בהצלחה רבה כבר שנים ארוכות. תיעוד בכתב לטיפולים ברפואה סינית בכלל, ולטיפול בכאבי ראש בפרט, קיים כבר מלפני כאלפיים שנה. ברפואה הסינית ניתן לטפל בכאבי ראש מכל הסוגים - מיגרנות, כאב ראש מיתחי (tension-type), כאב ראש על רקע בעיה בסינוסים או סינוסיטיס, כאבי ראש על רקע מתח נפשי, על רקע בעיות צוואר וכו'.
 
כאב ראש על פי הרפואה הסינית
על פי הרפואה הסינית כל כאב או מחלה מבטא חוסר איזון, המטרה של הטיפול ברפואה הסינית הוא לעזור לאדם לחזור לאיזון הטבעי. כלומר התאוריה הבסיסית אומרת שלאדם יש את היכולת לטפל בעצמו, צריך רק להנחות אותו איך לעשות זאת. בכל מקרה ומקרה אנחנו מחפשים את חוסר האיזון הגדול ביותר, וכך גם במקרה של כאב ראש כמחלה עיקרית - אנחנו מתייחסים אליו כאל חוסר האיזון העיקרי באדם באותו הזמן, והמטרה של הטיפול הוא להחזיר את האדם לאיזון.
הטיפול ברפואה סינית מתבצע באמצעות שתי טכניקות עיקריות - דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים.
 
דיקור סיני לכאבי ראש
הדיקור הסיני (אקופונקטורה) מבוסס על תיאוריית המרידיאנים (ג'ינג-לו jing luo), על פיה ניתן לטפל באדם כולו באמצעות גירוי נקודות שונות בגוף. הגירוי הזה מתבצע באמצעות דיקור בעזרת מחטים דקות המוכנסות לנקודות הדיקור אשר ממוקמות על מערכת של מסלולים (מרידיאנים) הנמצאים על פני כל הגוף.

 

בדיקור סיני לכאבי ראש נשתמש בנקודות מרוחקות מהראש על מנת ליצור את הגירוי הזה, כלומר בשביל לטפל בכאבי ראש לא נדקור את הראש!

המאמר מעניין אתכם?
עשו לייק לעמוד הפייסבוק שלנו ותהנו 
ממאמרים בשלל נושאים - לחצו כאן

ההשפעה של הדיקור הסיני היא מיידית למרות שאיזור הראש אינו נדקר ולכן ברגע שמכניסים את המחטים לגוף האפקט מתחיל, וההקלה בכאב מתרחשת בתוך שניות.
 
מבחינת הטיפול בדיקור סיני, הדבר החשוב ביותר לגבי הכאבים הוא המיקום המדויק שלהם. הטיפול בכאב ראש המורגש בעיקר במצח, יהיה שונה מאשר הטיפול בכאב בקדקוד הראש, או בחלק הצדי או האחורי של הראש. כל אזור מכוון למעורבות מרידיאן או מרידיאנים (מסלולים) אחרים, ובהתאם לכך המטפל יבחר את הנקודות הרלוונטיות לטיפול.
 
צמחי מרפא לכאבי ראש
טיפול נוסף אשר משתמשים בו ברפואה הסינית הוא הטיפול בצמחי מרפא סיניים. הטיפול בצמחי מרפא בסין קיים מזה אלפי שנים, וכך גם הטיפול בכאבי ראש בעזרת צמחי מרפא. הגישה הסינית לטיפול בצמחי מרפא כוללת אבחנה וטיפול על פי העקרונות של תיאוריית האיברים הסינית (זאנג-פו zang fu). על פי תיאוריה זו כאב ראש מוגדר כמחלה בשם tou tong אשר לה דפוסים שונים של מחלה בהם היא מופיעה. המטפל מבצע אבחנה על פי מיקום הכאבים, וכן על פי האופי של הכאבים – למשל האם הכאב הוא כאב לוחץ, או שהוא מורגש ככבדות, או כדקירה. האם הכאב מופיע בשעות הבוקר או דווקא יותר בשעות הערב. האם הכאב מוחמר בזמן עייפות או מוטב במנוחה, האם קשור לאכילה של מזונות מסוימים או של מזון בכלל, ואם כן אז האם הכאבים מוחמרים כשרעבים או דווקא לאחר האוכל, האם הכאבים מופיעים יותר בזמנים מסוימים במחזור החודשי, ועוד ועוד.
 
התאמה אישית של צמחי מרפא
סיכום כל המידע המתקבל מהמטופל, וכן שאלות ובדיקות נוספות, יכוונו את המטפל להבין איזה דפוס של מחלה קיים אצל המטופל, ובהתאם לכך להתאים את שילוב צמחי המרפא האידיאלי.
בגישה הסינית לטיפול בעזרת צמחי מרפא, עושים שימוש בשילובים של צמחים שנמצאים בשימוש מזה מאות או אלפי שנים. אלו שילובים בני מספר צמחים, לרוב 8-12 צמחים בכל שילוב שכזה. לכל דפוס של מחלה יש שילוב אחד או מספר שילובים "קלאסיים" הנקראים "פורמולות קלאסיות". פורמולות אלו מהוות את השלד עליו נבנית הפורמולה המלאה, כאשר ניתן בקלות לעשות התאמה של הרכב הפורמולה לכל מטופל ומטופל באופן אישי, לפי המצב הייחודי אותו המטופל מציג בזמן נתון. לרפואה הסינית יש הרבה מה להציע בכל הקשור בטיפול בכאבי ראש. שילוב של צמחי מרפא סיניים בטיפול ביחד עם טיפול בדיקור סיני מאיץ את תהליך הריפוי ומאפשר לטפל גם במצבים כרוניים ומורכבים מאוד.

גיא קארו – סיגל Dipl. C.M