סיכונים הנובעים מטיפולים ברפואה סינית מסורתית

חזרה למגזין ◄
מטרת המחקר היתה לבדוק היארעות תופעות לוואי כתוצאה מטיפולים ברפואה סינית מסורתית, דיקור ומתן צמחי מרפא באוסטרליה. סקירה מקיפה בנוגע לסיכונים שרפואה סינית עלולה להוות למטופליה התבקשה על ידי 3 רשויות ממשל אוסטרליות עקב הביקוש הגדל ועולה בטיפולים מסוג...
 פורטל ברטיפול  |  19.10.2014
סיכונים הנובעים מטיפולים ברפואה סינית מסורתית
מחקר אוסטרלי

 
Risks Associated With the Practice of Traditional Chinese Medicine - An Australian Study
Alan Bensoussan, MSc(Res), Southern Cross University
Stephen P. Myers, ND, BMed, PhD, Southern Cross University
Anne L. Carlton, , BSc, MBA, University of Western Sydney
תקציר תרגום מאמר שפורסם בשנת 2000 בז'ורנל הרפואי הותיק של  American Medical Association (AMA)
Archives of Family Medicine (AFM)  .vol. 9, no. 10, pp. 1071-1078.

 

מטרת המחקר היתה לבדוק היארעות תופעות לוואי כתוצאה מטיפולים ברפואה סינית מסורתית, דיקור ומתן צמחי מרפא באוסטרליה. סקירה מקיפה בנוגע לסיכונים שרפואה סינית עלולה להוות למטופליה התבקשה על ידי 3 רשויות ממשל אוסטרליות עקב הביקוש הגדל ועולה בטיפולים מסוג זה, וצורך במיסוד התחום.

המידע לוקט כחלק מסקר מקיף שנשלח לכלל קבוצות המטפלים ברפואה סינית מסורתית ונגזרותיה, אלו המורשים ואלו שלא. המטפלים חולקו לשתי קבוצות עיקריות, אלו העוסקים ברפואה ואלו שאינם מוגדרים כעוסקים ברפואה. הסקר נשלח ל-3700 מטפלים (90% לערך מכלל המטפלים ב-TCM ונגזרותיו באוסטרליה), כאשר 1100 בלבד נענו.
דיווחים התקבלו על תופעות לוואי שונות כתוצאה משימוש בדיקור וצמחי מרפא. כפי שמתוארים בטבלאות 1 ו-2.

 
טבלה 1
תופעות לוואי שקרו עקב טיפול בדיקור באוסטרליה (לערך תקופה של 7.7 שנים)
  טבלה 2
תופעות לוואי שקרו עקב טיפול בצמחי מרפא סיניים באוסטרליה (לערך תקופה של 7.7 שנים)
תופעת לוואי סכ"ה   תופעת לוואי סכ"ה
עילפון בהמהלך טיפול 1169   הפרעות נפשיות 38
בחילות/הקאות 534   תגובה חריפה בעור 118
החמרה בכאב 1069   תשישות 66
תמט ריאה (pneumothorax) 64   צהבת 34
זיהום עורי מקומי 128   התעלפות או סחרחורת 120
הפרעות נפשיות 92   הלמות לב 83
פרכוסים 80   לחץ דם גבוה 47
אחר(כאבי ראש,שלשול,הזעות,סחרחורת,אסטמה חריפה והרגשה לא טובה) 86   תסמינים גסטרואנטרולוגיים חריפים (הקאה ממושכת, שלשול ממושך, כאבי בטן ממושכים) 130
סכ"ה 3222   הרעלת כבד 29
      הרעלת כליות 28
      הפרעות מערכת נשימה 28
      בעיות נוירולוגיות 37
      הפנייה לרופא/מיון 36
      מוות 19
      אחר(גלי חום, תסמיני מערכת עיכול מתונים וחולשה) 47
סכ"ה 4082 מקרים     סכ"ה 860
 
 
הערכה היא שבממוצע מטפל ברפואה סינית באוסטרליה, חווה מקרה אחד בו מטופל לוקה בתופעות לוואי כתוצאה מטיפול כל 8-9 חודשים בעבודה קלינית מלאה, או מקרה אחד של מטופל שלוקה בתופעות לוואי כתוצאה מטיפול כל 633 פגישות קליניות.

המסקנה שהוסקה מהמחקר היא שטיפולים ברפואה סינית אינם מחוסרי סיכון. התקבלו דיווחים על תופעות לוואי שהינן קלות יחסית כגון בחילות וזיהומים מקומיים ממחטים ועד מקרים חמורים של אבדות בנפש.


המאמר מעניין אתכם?
עשו לייק לעמוד הפייסבוק שלנו ותהנו 
ממאמרים בשלל נושאים - לחצו כאן

יותר מכך, היה ניתן להסיק כי יש הבדל משמעותי במספר הדיווחים על היארעות תופעות הלוואי בקליניקה של מטפלים העוסקים ברפואה ולקליניקה של אלו שלא עוסקים ברפואה (p<0.001).
שיעור גבוה יותר של תופעות לוואי שדווחו על ידי אלו העוסקים ברפואה יכול להעיד על פער בהיבט ההשכלתי בין הקבוצות, או על רמות דיווח שונות. ייתכן ואלו העוסקים ברפואה דיווחו בשיעור גבוהה יותר מפני שמטופלים החווים תופעות לוואי מטיפול, סביר ויעדיפו לחזור אל מטפל העוסק ומורשה ברפואה. וייתכן ואלו המטפלים שאינם עוסקים ברפואה דיווחו בשיעור נמוך יותר עקב שנים ארוכות של פרקטיקה וקושי לעקוב אחריי ריבוי מקרים. פער השכלתי בין שתי הקבוצות הוא גורם חשוב שאין להתעלם ממנו. רק 25 מתוך 458 מטפלים העוסקים ברפואה דיווחו על הכשרה ארוכה יותר מ-12 חודשים ו-72% מהם הכשרה של שבועיים בלבד. לכן מעקב ופיקוח אחר הכשרתם של המטפלים הינו חלק מהדרך בה ניתן להפחית תופעות לוואי שנובעות מטיפולים ברפואה סינית.

נתון של היארעות גבוהה ייתכן ונתמך על ידי מטפלים לא מורשים שדיווחו על שיעור גבוה כדי לעודד ולקדם רגולצייה בתחום על ידי הממשלה.

מדובר בסקר ראשון מסוגו באוסטרליה שמהווה תחילת דרך באיסוף נתונים על תופעות לוואי ברפואה סינית מסורתית. ניתן לומר שמידע רב חסר ואינו מדוייק דיו בכדי לראות תמונה רחבה. נתונים על המקרים בלבד אינם מספקים מאחר ואין נתון כללי של מספר המטופלים והטיפולים ברפואה סינית. ועל כן, לא התייחסו להשפעה של שיעור דיווחים נמוך מצד מטפלים.

בהסתכלות גסה, תופעות לוואי כתוצאה מטיפולים ברפואה סינית נמוכים יותר מאלו שקורים ברפואה הקונבנציונאלית (בהקבלה למחקרים נוספים). הכשרה מתאימה יכולה להפחית את תופעות הלוואי השליליות שקורות, ויש להמשיך בעתיד ולבדוק היארעות מקרים בכלים מדוייקים אף יותר.
תורגם וסוכם על ידי נטע דן Dip.CM (I.A TCM)