מדקרים ללא גבולות ישראל

חזרה למגזין ◄
בשנים האחרונות טיפולי הדיקור הסיני והרפואה הסינית הפכו מוכרים ונפוצים עד מאוד בארץ. אבל האם שמעתם על מעגלי הדיקור של מדקרים ללא גבולות? במרץ שעבר זכיתי להשתתף בהכשרה הראשונה מסוגה בישראל של הארגון הבינלאומי Acupuncturists without Borders.
 פורטל ברטיפול  |  15.12.2014
נעים להכיר: מדקרים ללא גבולות ישראל
 
בשנים האחרונות טיפולי הדיקור הסיני והרפואה הסינית הפכו מוכרים ונפוצים עד מאוד בארץ. אבל האם שמעתם על מעגלי הדיקור של מדקרים ללא גבולות?

 
במרץ שעבר זכיתי להשתתף בהכשרה הראשונה מסוגה בישראל של הארגון הבינלאומי Acupuncturists without Borders. האירגון נוסד בארה״ב בעקבות הוריקן קתרינה, שתקף את חופי ניו אורלינס בשנת 2005 וגרם להרס והשמדה מרובים, כשמאות אלפי אנשים, רובם מאוכלוסיות חלשות, מפונים מבתיהם באיזורי האסון וסובלים מטראומה. באופן ספונטני, התארגנו כ-80 מטפלים ברפואה סינית והגיעו לאיזור כדי לסייע לטפל בקורבנות האסון, טיפול קבוצתי במעגלים גדולים.
 
מאז האירגון הלך וגדל. בכל שנה נערכות הכשרות בארה״ב ואף ברחבי העולם, בהן מכשירים מטפלים מקומיים בשיטת הטיפול, כמו גם רופאים, אחיות ושאר בעלי מקצועות שיכולים לסייע לאנשים שחוו טראומה, בין אם מקורה הוא אסון טבע, מלחמה, אזור קרב וכו׳.
 
מייסדת האירגון, דיאנה פריד, הגיעה מארה״ב במיוחד להכשרה בארץ, עם עוד חברות אמריקאיות מהנהלת האירגון, כשכולן מצוידות בתחושת שליחות והתרגשות רבה. ההכשרה כללה את לימודי שיטת דיקור האוזן הנקראת פרוטוקול NADA, מפגשי צ׳י קונג בבוקר, הזדמנויות לשיתוף אישי והיכרות עם המטפלים המשתתפים, דרכים לשמור על עצמנו המטפלים מטראומה משנית ועוד.

במהלך ההכשרה חברות האירגון האמריקאיות ציינו עד כמה חשוב היה להן להגיע לישראל, מדינה באזור סוער שבה קשה מאוד למצוא אדם שאינו סובל מתופעות פוסט-טראומה.
 
היה לי קשה לשמוע זאת, וחשבתי שמדובר בהגזמה. כמובן שלאחר ההכשרה הגיע הקיץ שאותו עברנו כולנו ונטרפו כל הקלפים.
יש כל מיני סימנים שניתן לכנות אותם ״פוסט טראומה״: צליל נסיעה של אופנוע נשמע לי לרגע כמו אזעקה ואני מרגישה את הגוף שלי נדרך. חברה שביתה נפגע מהדף נפילת סקאד בסמוך סופרת עד היום את השבועות והחודשים מהרגע שנפער חור בתקרת חדר הילדים שלה. ומדובר כאן בתופעות קלות יחסית למה שחוו אוכלוסיות שהופצצו מדי יום, חיילים בקו הראשון ואזרחים שפונו מבתיהם.
 
ההכשרה לא הגיעה לארץ במקרה: קרן אסולין, מטפלת ומורה לרפואה סינית, השתתפה בהכשרה כזו בארה״ב וקידמה את הנושא. בשנה שלפני ההכשרה קרן וצוות מקסים של מטפלים: עדי גרליץ, אורן רחמני ודפנה פרבר, טיפלו במעגל שבועי קבוע שיזמו באירגון נט״ל - נפגעי טראומה לאומית.
אז איזה מעגלי הדיקור של מדקרים ללא גבולות קרו בארץ השנה? מאז ההכשרה אורגנו עשרות מעגלים שכאלו בכל רחבי הארץ, ממקלטים ועד ערים מעורבות וקבוצות קטנות כגדולות. זכיתי לארגן ולהשתתף בהעברת מעגלים שכאלה לאוכלוסיות מגוונות מבחינת גיל, מין, דת ולאום (האירגון דוגל בטיפול בכל אדם ללא אפליה).
 

עם כל השוני בין המשתתפים, יש משהו דומה בהתרחשות ממעגל למעגל. המטפלים שהוסמכו בהכשרה מסבירים למשתתפים את מהות המעגל ומה הולך לקרות, ואז עוברים ביניהם. כל משתתף מקבל דיקור אוזן עדין או שימוש במדבקות עם מגנטים זעירים. הדיקור וגם המדבקות מפעילים נקודות באוזן שמסייעות להרגעת הגוף והנפש, כולל המערכת הסימפטית, הכבד, הכליות, הריאות. זהו טיפול עדין ביותר אך באותו הזמן, מאוד עוצמתי.
 
המשתתפים-מטופלים נותרים ישובים במעגל בין 20 ל-30 דקות. בזמן הזה אפשר להרגיש בצורה מוחשית איך כל הלחץ ומהמתח שכולם הביאו איתם הולכים ומתפוגגים. הדיקור משחרר אנדורפינים בגוף, והצורך בשליטה במצב משתחרר גם הוא, עד שרוב רובם של המשתתפים עוצמים עיניים ומאפשרים לעצמם לחוות את החויה במלואה. אפילו פעוטות שישבו על ברכי הוריהם במעגל נכנסו לשלווה. יש משהו בטיפול הקבוצתי שפשוט מסייע לחויה לקרות.


עם סיום המעגל המשתתפים קמים, הם רגועים ועל פניהם חיוך רחב. הם חוו חויה מיוחדת ולאו דווקא חד פעמית - יש מעגלים קבועים שחוזרים לאותו המקום, ויכול להיות שמהות החויה תישאר איתם והם יזכרו בה בעתיד, במצב של לחץ או קושי.
 
גם על המטפלים עברה חויה משמעותית. כל מטפל מכיר את הבדידות שבטיפול יחידני בקליניקה, יום אחר יום, שבוע אחר שבוע. כשמטפלים יחד בקבוצה נוצרת אוירה חברית ושיתופית נפלאה ששוברת את השיגרה, ובהכשרה נוצרו קשרים חבריים חמים בין המטפלים המשתתפים. המעגלים נערכים בהתנדבות אך התמורה היא באמת כל כך גדולה וממלאת בסיפוק.
_______________________________________________________
 
ההכשרה השניה של מדקרים ללא גבולות ישראל תערך בארץ בתחילת מאי 2015. לפרטים נוספים אנא פנו למייל:  Awbisrael@gmail.com וצרפו גם את מס׳ הטלפון שלכם.
עמוד הפייסבוק של האירגון בארץ: www.facebook.com/awbisrael
 
מירב לשם, מטפלת מוסמכת ברפואה סינית
טל. 050-5920109
https://www.facebook.com/LeshemChineseMedicine