מודרניזציה קלינית בטיפולים עתיקים בבלוטת התריס

חזרה למגזין ◄
ההתנהלות הטיפולית בקליניקות המודרניות וכן אופני מיצוי השונים של הצמחים בעת שלנו מאפשרים לנו לשלב בין מזרח ומערב באופן פרקטי ויעיל וכן לטפל במצבים שונים באופן יעיל במיוחד ולשפר משמעותית את איכות חיי החולה לעיתים ללא שימוש בתרופות כלל וכל זאת באופן....
 פורטל ברטיפול  |  01.04.2016
מודרניזציה קלינית בטיפולים עתיקים בבלוטת התריס

ההתנהלות הטיפולית בקליניקות המודרניות וכן אופני מיצוי השונים של הצמחים בעת שלנו מאפשרים לנו לשלב בין מזרח ומערב באופן פרקטי ויעיל וכן לטפל במצבים שונים באופן יעיל במיוחד ולשפר משמעותית את איכות חיי החולה לעיתים ללא שימוש בתרופות כלל וכל זאת באופן נוח ובעלויות סבירות תוך כדי הקפדה על חומרי גלם איכותיים.

במאמר זה אציג הסתכלות מערכתית נכונה לשיטתי הן באבחון המסורתי והן אבחנה מערבית אשר יחד יביאו לכדי התאמת מרשם מדוייק למדי.


 
המערכת האנדוקרינית – רקע מערבי

אנדו - קרין

הפירוש של המושג אנדו-קרין מיוונית הינו הפרשה פנימית. הכוונה היא להפרשה פנימית של הורמונים.

בלוטה אנדוקרינית – בלוטה שהפרשותיה הינם כלפי פנים.

בלוטה אקסוקרינית – בלוטה שהפרשותיה כלפי חוץ.

בלוטה פאראקרינית – בלוטה שנמצאת בסמוך לתא הקולט את ההורמון.

המערכת האנדוקרינית הינה למעשה אוסף של בלוטות שעובדות בהיררכיה מסודרת. בלוטות אלו מפרישות הורמונים מסויימים אל זרם הדם. תפקידם של הורמונים אלו הינו שליטה בתהליכי גדילה, זירוז של תהליכים מטאבוליים תוך תאיים, חילוף חומרים, ספיגה חוזרת ועוד.

בלוטת התריס מפרישה שני הורמונים עיקריים, טירוקסין T-4 ותריודוטירונין T-3. לאחר עיבוד של ה- T4 בכבד משתחרר לדם FT- 3) F = Free) המשפעל מבחינה מטבולית כל תא ותא בגופינו. כאשר ישנה בעיה בקליטת ההורמון, נוצר כאב.


 
היררכיה במערכת האנדוקרינית

1) בלוטת האצטרובל: נמצאת בעומק המוח ואחראית על המקצב היומי של ערות ושינה.

2) היפותלמוס : הבלוטה השולטת בייצור ההורמונים ואחראית בין היתר גם על המערכת האנדוקרינית. מעבירה מסרים דרך ההיפופיזה.

3) היפופיזה : עד לפני כ- 15 שנה נחשבה היא לבלוטה השולטת. היום ידוע שההיפופיזה נשלטת כמעט לחלוטין ע"י ההיפותלמוס – מפקחת על שאר הבלוטות דרך פקודות שמקבלת מההיפותלמוס.

4) בלוטת התריס (תאירואיד) : ההורמונים של בלוטת התריס T3 ו- T4 אחראים על שפעול מטאבולי של כל תא בגופינו – ללא שפעול זה לא ניתן לקיים חיים. קלציטונין הינו הורמון נוסף שמופרש מתאי C-CELLS בבלוטת התריס ומופק כאשר ישנה עלייה ברמת הסידן בדם על מנת לאזן.

5) בלוטות יותרת התריס – 4 בלוטות הממוקמות מאחורי בלוטת התריס ואחראיות על וויסות הסידן בדם ולכן בעלות השפעה ישירה על העצמות. ניתן להסתדר גם עם בלוטת יותרת תריס  אחת בלבד (למשל אחרי ניתוחים) – בלוטות אלו מושפעות מתפקודה של בלוטת התריס ויכולות לסבול גם הן מפעילות יתר או תת פעילות ולגרום להיפוקלצמיה או היפרקלצמיה בהתאם.

6) בלוטת התימוס: נמצאת בחזה ואחראית בגילאים צעירים על שפעול והזנה של מערכת החיסון.

7) לבלב: הלבלב הינו בלוטה מיוחדת מבחינה זו שהיא מכילה בלוטות אנדוקריניות ובלוטות אקסוקריניות. הבלוטות האנדוקריניות שבלבלב מכונות "איי לנגרהנס" ותפקידן לייצר הורמונים
• תאי אלפא המפרישים גלוקגון
• תאי בטא אשר מפרישים אינסולין

- גלוקגון ואינסולין אחראים לוויסות רמות הגלוקוז בדם.
 
• תאי דלתא שמפרישים סומטוסטטין – הורמון פאראקריני אשר אחראי על וויסות ואיזון רמות הסוכר ע"י שחרור ועיכוב של אינסולין וגלוקגון
 
8) בלוטת האדרנל – יותרת הכליה: מפרישה הורמונים שונים מכל שכבה

9) שחלות \ אשכים : בלוטות אשר אחראיות על הרבייה ועל ההתבגרות המינית.
 
מהו הורמון ? הורמון = מסרון – פקודה מבלוטה אחת לשנייה


 
אנדוקרינולוגיה בראי הרפואה הסינית TCM

בלוטת התריס אינה מוזכרת כאיבר כזה או אחר בכתבים, ולכן העבודה תתמקד בציר שאליו משוייכת בלוטת התריס מבחינה קלינית בראי חמשת האלמנטים, ציר ה – LIV – SP - Kid
 
מחלות בלוטת התריס השונות יתמקדו בצירים הללו, כאשר בעיות של חוסר כגון תת-פעילות יבואו לידי ביטוי מבחינת סינית ב- Spleen \ Kidney ובעיות של עודף ב- LIVER. כאשר מדובר במחלות אוטואימיוניות, גם כאשר הקליניקה הינה של עודף  וגם הטיפול "קו ראשון" יהיה בעודף, הבעיה לרוב נגרמת כתוצאה מחולשה של ה- Spleen \ Kidney במקור.

 
האיבחון הסיני בטיפולים מודרניים ברפואה סינית

איבחון שלם הינו אבחון הכולל אבחנה מערבית לצד איבחון האופי האנרגטי של המטופל ומשם הבנה  של הפתופיזיולוגיה והתאמת מרשם צמחים.
הפורמולה יכולה להיות מורכבת ממספר צמחים בעלי איכות אנרגטית ופעילות פארמקולוגית ברורה.
פונקציה מרכזית במרשם הצמחים הינה צמחים בעלי פעילות אדפטוגנית כגון :

* שם בוטני : Ganoderma lucidum

  שם בוטני: Ling Zhi

* שם בוטני: Bupleurum Spp
 
  שם בוטני: Chai Hu

* שם בוטני: Schizandra Spp
 
  שם בוטני: Wu Wei Zi

* שם בוטני: Glycyrrhiza Spp

  שם בוטני: Gan Cao

* שם בוטני: Rehmmania Glutinosa
 
  שם בוטני: Sheng di huang

ויש עוד הרבה כמובן . .

המאמר מעניין אתכם?
עשו לייק לעמוד הפייסבוק שלנו ותהנו ממאמרים בשלל נושאים - לחצו כאן


מקור המינוח "אדפטוגן" הינו יכולתם של צמחים אלה לשפר את האדפטביליות של האורגניזם – היינו שיפור יכולת הוויסות, ההסתגלות והעמידות.

למעשה, היות והרוב המוחלט של מטופלינו מגיע אלינו לטיפול כאשר נמצא במצוקה כלשהי (ובאחוז זניח מטופלים שמגיעים לתחזוקה), הרי שפעילות אדפטוגנית כמעט תמיד תהיה רלוונטית בפורמולה, כאשר החשיבה הקלינית תהיה איזה מבין הצמחים האדפטוגניים יתאים גם מבחינה אנרגטית.


מאת: יונתן רונן - בעלים של מרכז גפן לרפואה משלימה WWW.GEFENCENTER.CO.IL, בוגר קמפוס ברושים, חבר האגודה לריפוי סיני מסורתי ,Dip C.M I.A TCM חבר מקצועי באיגוד ההרבליסטיים הקליניים של עיל"ם ,M.I.H.A מומחה לאנדוקרינולוגיה סינית מטעם בית החולים האוניברסיטאי בהאנגז'ו, Zhejiang provincial hospital of TCM, Hangzhou  ספציפית לבעיות של בלוטת התריס, תלמידו האישי של ההרבליסט הקליני גל מ.ראן בעלי חברת ראן בוטניקלס.