אסטרוגן, פרוגסטרון ובריאות האישה

חזרה למגזין ◄
פעילות הורמונלית בגוף האישה בפרט וגוף האדם בכלל הינה אבן יסוד לבריאותינו ואיכות חיינו. המערכת האנדוקרינית אחראית על הפרשת ההורמונים ושליטה על מערכות הגוף השונות באמצעותן...
 פורטל ברטיפול  |  01.06.2016
אסטרוגן, פרוגסטרון ובריאות האישה

פעילות הורמונלית בגוף האישה בפרט וגוף האדם בכלל הינה אבן יסוד לבריאותינו ואיכות חיינו.
המערכת האנדוקרינית אחראית על הפרשת ההורמונים ושליטה על מערכות הגוף השונות באמצעותם, ומכאן החשיבות המכרעת של בריאות ותקינות מערכת זאת בשאיפתינו התמידית לבריאות אופטימלית ללא תרופות.


המערכת האנדוקרינית – רקע מערבי
אנדו - קרין
הפירוש של המושג אנדו-קרין מיוונית הינו הפרשה פנימית. הכוונה היא להפרשה פנימית של הורמונים.

בלוטה אנדוקרינית – בלוטה שהפרשותיה הינם כלפי פנים.

בלוטה אקסוקרינית – בלוטה שהפרשותיה כלפי חוץ.

בלוטה פאראקרינית – בלוטה שנמצאת בסמוך לתא הקולט את ההורמון.

המערכת האנדוקרינית הינה למעשה אוסף של בלוטות שעובדות בהיררכיה מסודרת.
בלוטות אלו מפרישות הורמונים מסויימים אל זרם הדם. תפקידם של הורמונים אלו הינו שליטה בתהליכי גדילה, זירוז של תהליכים מטאבוליים תוך תאיים, חילוף חומרים, ספיגה חוזרת ועוד.

בלוטת התריס מפרישה שני הורמונים עיקריים, טירוקסין T - 4 ותריודוטירונין T - 3. לאחר עיבוד של ה - T4 בכבד משתחרר לדם FT- 3) F = Free) המשפעל מבחינה מטבולית כל תא ותא בגופינו. כאשר ישנה בעיה בקליטת ההורמון, נוצר כאב.


היררכיה במערכת האנדוקרינית:
1) בלוטת האצטרובל - נמצאת בעומק המוח ואחראית על המקצב היומי של ערות ושינה.

2) היפותלמוס - הבלוטה השולטת בייצור ההורמונים ואחראית בין היתר גם על המערכת האנדוקרינית. מעבירה מסרים דרך ההיפופיזה.

3) היפופיזה - עד לפני כ- 15 שנה נחשבה היא לבלוטה השולטת. היום ידוע שההיפופיזה נשלטת כמעט לחלוטין ע"י ההיפותלמוס – מפקחת על שאר הבלוטות דרך פקודות שמקבלת מההיפותלמוס.

4) בלוטת התריס (תאירואיד) - ההורמונים של בלוטת התריס T3 ו- T4 אחראים על שפעול מטאבולי של כל תא בגופינו – ללא שפעול זה לא ניתן לקיים חיים. קלציטונין הינו הורמון נוסף שמופרש מתאי C-CELLS בבלוטת התריס ומופק כאשר ישנה עלייה ברמת הסידן בדם על מנת לאזן.

5) בלוטות יותרת התריס - 4 בלוטות הממוקמות מאחורי בלוטת התריס ואחראיות על וויסות הסידן בדם ולכן בעלות השפעה ישירה על העצמות. ניתן להסתדר גם עם בלוטת יותרת תריס  אחת בלבד (למשל אחרי ניתוחים) – בלוטות אלו מושפעות מתפקודה של בלוטת התריס ויכולות לסבול גם הן מפעילות יתר או תת פעילות ולגרום להיפוקלצמיה או היפרקלצמיה בהתאם.

6) בלוטת התימוס - נמצאת בחזה ואחראית בגילאים צעירים על שפעול והזנה של מערכת החיסון.

7) לבלב - הלבלב הינו בלוטה מיוחדת מבחינה זו שהיא מכילה בלוטות אנדוקריניות ובלוטות אקסוקריניות. הבלוטות האנדוקריניות שבלבלב מכונות "איי לנגרהנס" ותפקידן לייצר הורמונים

• תאי אלפא המפרישים גלוקגון

• תאי בטא אשר מפרישים אינסולין

- גלוקגון ואינסולין אחראים לוויסות רמות הגלוקוז בדם.
 
• תאי דלתא שמפרישים סומטוסטטין – הורמון פאראקריני אשר אחראי על וויסות ואיזון רמות הסוכר ע"י שחרור ועיכוב של אינסולין וגלוקגון
 
8) בלוטת האדרנל – יותרת הכליה - מפרישה הורמונים שונים מכל שכבה

9) שחלות\אשכים - בלוטות אשר אחראיות על הרבייה ועל ההתבגרות המינית.
 
מהו הורמון ? הורמון = מסרון – פקודה מבלוטה אחת לשנייה


 
אנדוקרינולוגיה בראי הרפואה הסינית TCM

בלוטת התריס אינה מוזכרת כאיבר כזה או אחר בכתבים, ולכן העבודה תתמקד בציר שאליו משוייכת בלוטת התריס מבחינה קלינית בראי חמשת האלמנטים, ציר האיברים  liver, spleen, kidney
 
הפרעות שונות של המערכת האנדוקרינית יתמקדו בצירים הללו, כאשר בעיות של חוסר יבואו לידי ביטוי מבחינת סינית ב- Spleen \ Kidney ובעיות של עודף ב- LIVER. כאשר מדובר במחלות אוטואימיוניות, גם כאשר הקליניקה הינה של עודף  וגם הטיפול "קו ראשון" יהיה בעודף, הבעיה לרוב נגרמת כתוצאה מחולשה של ה- Spleen \ Kidney במקור.

אסטרוגן:  מיוונית Estrus – Gen מחולל פוריות. האסטרוגן הוא שם לקבוצה של - 25 הורמוני מין נקביים המופרשים מן השחלות. זהו הורמון הגורם לאישה לחוש נשית, מחייה את העיניים ואת העור, שומר על עצמות חזקות ומרומם את נפש האישה.

פרוגסטרון: המווסת. יוצר את המאזן ההורמונלי, מקדם הריון ומונע הפלות ספונטניות, מעניק הגנה מתופעות שונות הקשורות בעודף אסטרוגן.
 

שיח אברהם - Vitex agnus castus
שיח אברהם הינו צמח מיוחד מאוד במהותו הקלינית. הוא משפיע על המערכת האנדוקרינית ע"י וויסות של ההיפותלמוס והשפעתה על ההיפופיזה, משפר את תפוקתו של הגופיף הצהוב ומגביר ייצור של פרוגסטרון. איזון הורמונלי זה תורם רבות לאישה ויכול לשמש במגוון מצבים רפואיים כגון:

* תסמונת קדם ווסתית

* אמאנוריאה

* דיסמנוריאה

* מנופאוזה

* הפרעות הורמונליות המערבות את מערכת החיסון.


על הכותב :
יונתן רונן : בעלים של מרכז גפן לרפואה משלימה WWW.GEFENCENTER.CO.IL, מטפל במרכז הרמוניה לרפואה משלימה. בוגר קמפוס ברושים, חבר האגודה לריפוי סיני מסורתי ,Dip C.M I.A TCM חבר מקצועי באיגוד ההרבליסטיים הקליניים של עיל"ם ,M.I.H.A מומחה לאנדוקרינולוגיה סינית מטעם בית החולים האוניברסיטאי בהאנגז'ו, Zhejiang provincial hospital of TCM, Hangzhou  ספציפית לבעיות של בלוטת התריס, תלמידו האישי של ההרבליסט הקליני מר גל מ.ראן בעלי חברת ראן בוטניקלס.