מרידיאן - הגדרה, תיאוריה ופרקטיקה

חזרה למגזין ◄
שלום לכולם. במאמר זה אסביר מה זה מרידיאן - או "ערוץ", אתאר בקצרה את התיאוריות העיקריות המקובלות היום לגבי איך גילו את מערכת המרידיאנים, ואדבר מעט על אופן הפעולה של מרידיאן בגוף. קריאה מהנה.
 פורטל ברטיפול  |  27.05.2014

המרידיאנים\ערוצים, איך זה התחיל
מאת - רון בר נחום

הכתבים העתיקים ביותר בהם מצוינים לראשונה המרידיאנים הם הכתבים של "הקיסר- הצהוב", בין 200-300 לפנה"ס, וכנראה שהידע שבספר זה הוא ידע נרכש של מאות, ואלפי שנים קודם לכן. ישנן הרבה תיאוריות ואגדות על האופן שבו גילו את המרידיאנים ונקודות הדיקור. לדוגמא :

1. פגיעה, דקירה או כוויה במקום אחד פתאום הקלה על בעיה במקום אחר
2. 
תופרות המשי שתוך כדי תפירה ורכינה עם ראש קדימה נטו להיתפס באזור הצוואר, עד למצבים של הקרנות לידיים. הן וגירדו את האזור עם גב המחט שאיתה תפרו, וההקרנות ליד נעלמו.
3. 
אימוני צ'י- גונג ומדיטציות שהעלו את המודעות וההקשבה של המודט, על לתחושות של זרימת הצ'י במרידיאן
4. 
טיפול באבססים עם bian (טיפול באבן לצורכי מחלה) שהובילה לריפוי במערכות אחרות 

במקביל, החלו לגלות שיש קשר בין מחלות מסוימות, וביטוי שלהם במקומות מרוקים בגוף, שיגיבו לאותה מחלה: אותם אזורים או נקודות הופכים לרגישים למגע, חמים, קרים או משנים צבע.
מסג' או טווינה על אותם אזורים או נקודות ספציפיות הקלו על המחלה או ריפאו אותה.

גילויים אלו גיבשו הבנה שישנה מערכת של "פעולה- תגובה", ונקודות מסוימות נקבעו לטיפול במחלות מסוימות. עם הזמן, הנקודות קיבלו אפיונים ספציפיים יותר בעקבות ניסוי- ותעיה, ואף קיבלו שמות בהתאם למיקום האנטומי או הפעילות הרפואית שלהן.

בשלב הבא, החלו לשים- לב שיש מספר נקודות עם השפעה דומה, ולעתים הן אף נמצאות על אותו קו-אורך.
דבר נוסף ששמו לב אליו, שנקודת-דיקור מסוימת יכולה לרפא אזור שקרוב לנקודה, אך גם במקום שרחוק ממנה.
בנוסף- הנקודה יכולה לטפל בשכבות השטחיות- כמו עור ושרירים, וגם באיברים הפנימיים שבעומק- הגוף.  (המרידיאנים ומרידיאני-החיבור jing-luo )
מכאן, הדרך הייתה קצרה להבנה שיש איזה שהוא קשר בין נקודות עם תפקוד דומה, ושיש קשר בין אזורים שונים בגוף, ומכאן נוצרה תיאורית- המרידיאנים.

מה שחיזק את התיאוריה זה שמטופלים בטווינה או דיקור-סיני יכלו לאשר, בדיוק כמו היום, את התחושות המדויקות לאורך קו ספיציפי שהם חשים בזמן החדרת המחט לנקודה.

אותה זרימה של צ'י ודם לאורך קו.
עם הזמן, המשיכו לחקור את מערכת ה"פעולה- תגובה" ואט- אט מיפו את הגוף למפת המרידיאנים שאנו מכירים מתקופת הקיסר- הצהוב, ועד היום.

מרידיאן- הגדרה
המרידיאנים ומרידיאני- החיבור jing-luo - הם ערוצים, או תעלות בגוף, שבהם\ דרכם הצ'י והדם זורמים בגוף בצורה מעגלית, על פי השעון הסיני. הערוצים חודרים לעומק הגוף בכדי להתחבר עם האיברים הפנימיים (zang-fu ) וגם עולים אל פני השטח כדי לעבור דרך רקמות הגוף השונות (עור,שרירים,גידים,עצמות וכו').

הערוצים יוצרים רשת סבוכה המחברת את כל חלקי הגוף השונים (איברים פנימיים ורקמות), מזינה אותם בצ'י- ודם ומאפשרת תקשורת ביניהם. ניתן לקרוא לרשת המרידיאנים  'רשת- תעבורה'. אותה רשת מאפשרת לכל חלקי הגוף לקבל הזנה ולעבוד בתיאום וקואורדינציה כיחידה אחת .

כאן באה לידי ביטוי הגישה ההוליסטית ברפואה הסינית: הגוף כיחידה שלמה ובלתי נפרדת.
הסינים הסתכלו על אותם ערוצים כתעלות, ואת תנועת הצ'י והדם בתוכם כתנועה של מים בתוך נהר. כלומר- מבנה עם מימד של עומק, תלת-מימדי. אז בואו נסתכל על השם הסיני- jing-luo – 'ראשי'- jing, 'עיקרי'- נחשבים לערוצים העיקריים, הראשיים, עליהם נמצאות נקודות הדיקור. אלו ערוצים אורכיים, רצים לאורך הגוף, מדומים לתעלות עמוקות בהן זורם הצ'י- והדם בגוף כמו מים בתוך נהר. הם עוברים בעומק הגוף וברקמות העמוקות ומתחברים ל-12 האיברים פנימיים ששיכים אליהם.
לכן ישנם 12 איברים פנימיים ו- 12 מרידיאנים ראשיים. בנוסף, הם זורמים בשני צידי הגוף בצורה סימטרית: שמאל וימין.
Luo – 'לחבר' , 'רשת'- אלו מרידיאני החיבור, ערוצים שיוצאים מהערוצים הראשיים ורצים לרוחב הגוף, עולים אל פני- השטח וזורמים ברמה שטחית יותר מהערוצים הראשיים.
השם-רשת, מרמז שהם מתפצלים לערוצים יותר ויותר דקים והופכים לרשת דקה שמגיעה עד לעור כדי להביא צ'י- ודם ולהזין את כל הרקמות .
השם-לחבר: הם מחברים בין האיברים הפנימיים לבין כל רקמות הגוף, שזהו קשר של הזנה ותקשורת, בנוסף, הם מחברים בין מרידיאני- yin-yang באותו האלמנט.