מי צריך את הכאב?

רוב הפניות לרופא המשפחה הם על רקע של כאב, הרפואה המערבית מודה שלכאב יש תפקיד חשוב כחלק ממנגנון ההישרדות של האדם ולמרות זאת שמה למטרה לסלק ולהעלים אותו. הרפואה המשלימה רואה בכאב - מורה דרך שנשלח אלינו כדי להודיע שעלינו לשנות את אורח חיינו ולחפש ריפוי.

אפשר לדמות את הכאב בגוף לנורה אדומה שנדלקת במכונית, הרי ברור לנו שלא הגיוני לנטרל את הנורה האדומה ולהמשיך לנסוע – חייבים לטפל בבעיה! כך גם בגוף – לקחת כדורים כדי לפוגג את הכאב מבלי להתייחס לשורש הבעיה, לא ייתכן לכבות את המנורה שמרתיעה ולהמשיך כרגיל. אין ספק שכאב דורש התייחסות.
בעבר הרחוק התייחסו לכאב כעונש מהאלים, ועוד בכתובים הבבליים יש עדויות לטיפול בכאב על ידי תפילות. ביוון העתיקה התפתחה התפיסה כי מערכת העצבים היא המוליכה את המסרים למוח שהוא מרכז התחושות. תפיסה זו השתרשה גם באירופה. מקורה של המילה כאב באנגלית "pain" הוא במילה "Poena" שמשמעה עונש ביוונית עתיקה.
התפיסה המודרנית לטיפול בכאב, היא שיש להתייחס אליו כאל תופעה בפני עצמה ולא רק לטפל בגורם שלו. חשוב להבין שלכאב יש תפקיד הגנתי, אם נקרב את האצבע לאש נחוש מיד כאב, שמטרתו ליצור תגובה מהירה של הרחקת היד מהמקור המזיק. כאב הוא מנגנון הישרדותי. ישנם סוגים שונים של כאב. כאב דלקתי הוא מוכר מאוד ונפוץ בכאבי גב הנגרמים מדלקת הנוצרת במקום הפגיעה בגב, וכאבים של פריצת דיסק המשחררת חומרים הגורמים לדלקת במקום. גם כאבים מדלקות פרקים שייכים לקטגוריה זו. כאבי גב יכולים להיות גם ממקור עצבי, למשל כשיש פריצת דיסק עם לחץ על עצב. הרפואה המערבית משתמשת לרוב בשלב הראשון במשככי כאבים ובמקביל הפניה לבדיקות מתאימות במטרה להבין מה גורם לכאב. ברפואה המשלימה ישנם שיטות רבות לטיפול בכאבים. הרפואה הסינית לוקחת מקום מרכזי בטיפול בכאב: ניתן לתמצת את העיקרון הסיני לטיפול בכאב למשפט משעשע: "טונג זי בו טונג, בו טונג זי טונג" שמשמעות פתגם זה היא: "אם הזרימה חלקה אין כאב, אם הזרימה אינה חלקה – יש כאב". ישנן גישות שונות לטיפול בכאב ברפואה הסינית – כל השיטות מבוססות על הרעיון שאיפה שיש כאב יש בעיה בזרימה, ולכן נרצה ליצור תנועה במרידיאן(ערוץ האנרגיה) שבו נמצא הכאב.
הרפואה המערבית חוקרת רבות את הרפואה הסינית וישנם הסברים רבים על מנגנון הטיפול בכאבים על ידי דיקור. ידוע שדיקור סיני מעלה את רמות הסרטונין ואנדרופינים, שהם משככי כאבים טבעיים של הגוף.
ניתן לדמות את הכאב לפקק תנועה: אם זה בגלל רכב תקוע, אז נביא גרר נזיז את הרכב ולאט לאט הכביש השתחרר והתנועה תזרום בחופשיות, אך אם הבעיה היא במערכת רמזורים או בעיה מורכבת אחרת – גם הטיפול בה יהיה מורכב יותר ויקח יותר זמן. כך בקליניקה ניתן לראות מטופלים שאחריי טיפול אחד או שניים מרגישים שינוי מדהים, וישנם כאלה שזקוקים למספר רב של טיפולים.
ברפואה הסינית ישנו מושג שנקרא "ben(שורש))biao - ענף)" וכך הטיפול מתייחס במקביל לשורש הבעיה ובמקביל בענף – כלומר בסימפטום: לדוגמא – אדם הסובל מכאב בצוואר עקב ישיבה ממושכת עם מזגן, יטופל על ידי נקודות להקלה על כאב יחד עם נקודות להתקררות – דיקור נקודות המוציאות רוח שתקפה את הגוף או כוסות רוח.
כאב שנרגם בעקבות טראומה או מכה יטופל בעזרת נקודות שמניעות דם – כיוון שלפי הרפואה הסינית כאב על רקע טראומה יוצר תקיעות דם, וכדי לטפל בכאב יש להניע את התקיעות הזאת וליצור זרימה חלקה.
כאשר מופיע כאב מומלץ לשכב או לשבת בשקט עם עצמנו, לעצום עיניים, להתרכז בנשימות, כאן מתאימה השאלה ולנסות לנשום אל תוך הכאב ולדמיין שהנשימות מפוגגות אותו. כאן מתאימה גם השאלה "למה כואב לי? (אבל לשאול באמת מעומק הלב)" ואחריי התבוננות במחשבות שעולות, כדאי שוב לחזור להתמקדות בנשימה. הרבה פעמים 10 דקות כאלה של שקט-חשיבה מודעת ונשימות, יעלימו/יפחיתו את הכאב ללא כדור.